E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 34874
Lasīšanai: 5 minūtes

Galīgā aprēķina skaidrojumu var prasīt arī pēc darba attiecību izbeigšanas

J
jautā:
20. decembrī, 2024
Viktorija

Labdien! Darbinieks tika pārcelts” no viena uzņēmuma uz otru, saglabājot un pārnesot uzkrāto atvaļinājumu dienu skaitu. Pēc mēneša darbinieks devās pirmsdzemdību atvaļinājumā, tad pēcdzemdību un tad bērna kopšanas atvaļinājumā. Beidzoties bērna kopšanas atvaļinājuma laikam, darbinieks pārtrauca darba tiesiskās attiecības. Darbiniekam tika izmaksāta gala kompensācija par uzkrāto un neizmantoto atvaļinājumu. Kā vidējā izpeļņa tika ņemta valstī minimālā alga, nevis vidējā alga, kuru darbinieks saņēma, strādājot pirmajā uzņēmumā pirms dekrēta. Vai darba devējs rīkojās tiesiski, aprēķinā neņemot vērā vidējo atalgojumu, kas bija pirmajā uzņēmumā, un izmantojot algu par pēdējo mēnesi pirms pirmsdzemdību atvaļinājuma otrajā uzņēmumā? 

A
atbild:
02. janvārī, 2025
Zaida Kalniņa
LV portāls

Jautājumā diemžēl trūkst informācijas par darba līguma nosacījumiem saistībā ar jūsu kā darbinieka “pārcelšanu” no viena uzņēmuma uz otru. Proti, Darba likuma (DL) 40. pantā ir noteiktas prasības par darba līguma formu, tostarp atbilstoši šī panta 2. daļas 4. punktam darba līgumā ir jānorāda darbavieta. Tātad, ja tikāt pārcelta uz citu uzņēmumu, tad ar jums vai nu tika slēgta vienošanās par grozījumiem darba līgumā, tai skaitā paredzot saglabāt neizmantotā atvaļinājuma periodu, vai noslēgts jauns darba līgums.   

Šis apstāklis var būtiski ietekmēt vidējās izpeļņas aprēķināšanu neizmantotā atvaļinājuma kompensācijai. Proti, kas tiek uzskatīts par jūsu darba attiecību sākuma laiku uzņēmumā, uz kuru tikāt pārcelta.  

Vidējās izpeļņas aprēķināšanu regulē Darba likuma 75. pants. Tā nav vienkārša, tiek ņemti vērā dažādi faktori.

  1. Visos gadījumos, kad darbiniekam saskaņā ar šo likumu izmaksājama vidējā izpeļņa, tā aprēķināma par pēdējiem sešiem kalendāra mēnešiem no darba algas, no normatīvajos aktos, darba koplīgumā vai darba līgumā noteiktajām piemaksām, kā arī no prēmijām. 
  2. Ja pēdējo sešu vai vairāk mēnešu laikā darbinieks nav strādājis un viņam nav izmaksāta darba samaksa, vidējo izpeļņu aprēķina no darba samaksas par darbu sešos kalendāra mēnešos pirms attaisnotās prombūtnes perioda sākuma. Ja darbinieks pirms attaisnotās prombūtnes perioda sākuma ir strādājis mazāk par sešiem mēnešiem, vidējo izpeļņu aprēķina no darba samaksas par periodu, kurā darbinieks ir strādājis.  
  3. Ja aprēķinātā mēneša vidējā izpeļņa par darbu normāla darba laika ietvaros ir mazāka nekā spēkā esošā minimālā mēneša darba alga, mēneša vidējā izpeļņa izmaksājama spēkā esošās minimālās mēneša darba algas apmērā. 
  4. Dienas vidējo izpeļņu aprēķina, pēdējo sešu kalendāra mēnešu darba samaksas kopsummu dalot ar šajā periodā nostrādāto dienu skaitu. Ja darbiniekam ir noteikts summētais darba laiks, dienas vidējo izpeļņu aprēķina, stundas vidējo izpeļņu reizinot ar vidējo nostrādāto stundu skaitu darba dienā, kuru aprēķina, pēdējo sešu mēnešu laikā nostrādāto stundu skaitu dalot ar kalendāra darba dienu skaitu (izņemot attaisnotu prombūtni) pēdējo sešu mēnešu laikā. Nostrādāto dienu skaitā neietilpst pārejošas darbnespējas dienas, atvaļinājuma dienas un dienas, kad darbinieks nav veicis darbu šā likuma 74. panta pirmajā un sestajā daļā minētajos gadījumos. 
  5. Stundas vidējo izpeļņu aprēķina, pēdējo sešu kalendāra mēnešu darba samaksas kopsummu dalot ar šajā periodā nostrādāto stundu skaitu. 
  6. Ja darbinieks ir nodarbināts mazāk par sešiem mēnešiem, dienas vai stundas vidējo izpeļņu aprēķina no darba samaksas par nostrādātajām dienām vai stundām, tās kopsummu dalot attiecīgi ar šajā periodā nostrādāto dienu vai stundu skaitu. Šo noteikumu piemēro arī tad, ja darbinieks ir nodarbināts mazāk par sešiem mēnešiem pēc vismaz 12 mēnešu ilgas attaisnotas prombūtnes. 
  7. Izmaksājamās vidējās izpeļņas summu aprēķina, dienas (stundas, mēneša) vidējo izpeļņu reizinot ar to dienu (stundu, mēnešu) skaitu, par kurām darbiniekam izmaksājama vidējā izpeļņa. 
  8. Par ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma vai apmaksātā papildatvaļinājuma laiku izmaksājamās samaksas summu aprēķina, dienas vai stundas vidējo izpeļņu reizinot ar darba dienu vai stundu skaitu atvaļinājuma laikā.

Pirmšķietami darba devējs ir aprēķinam piemērojis 2. un 6. punktu. Neraugoties uz to, ka darba attiecības ir izbeigtas un saņemts galīgais aprēķins, jums ir tiesības rakstveidā vērsties pie darba devēja, lūdzot sniegt skaidrojumu par aprēķināto kompensāciju.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 250 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas