E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 34533
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Mājoklis
1
1

Vai mājas vecākajam uzkrājumā jāveic iemaksas, kas paredzētas viņa atalgojumam

J
jautā:
14. novembrī, 2024
Ilona

Dzīvokļa īpašnieki no mājas kopējiem uzkrājumiem maksā atalgojumu mājas vecākajam. Vai tad, ja mājas vecākais arī pats ir dzīvokļa īpašnieks, viņam ir jāveic iemaksas savam atalgojumam vai arī viņš var tikt atbrīvots no šī maksājuma? Vai ar kopsapulces lēmumu mājas vecāko var atbrīvot no attiecīgās iemaksas veikšanas, sadalot šo daļu uz pārējiem dzīvokļu īpašniekiem? 

A
atbild:
26. novembrī, 2024
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Jēkabs Treijs, zvērināts advokāts

Apstāklis, ka dzīvojamās mājas vecākais (īpašnieku pilnvarota persona pārstāvēt īpašniekus) ir arī dzīvokļa īpašnieks, nerada nekādu likumisku atbrīvojumu no šīs personas kā dzīvokļa īpašnieka pienākumiem, t. sk. norēķināties par saņemtajiem pakalpojumiem un ēkas uzturēšanu, pārvaldīšanu u. c. 

Atbilstoši Dzīvokļa īpašuma likuma 16. panta pirmajai daļai dzīvokļu īpašnieku kopība ir tiesīga izlemt ikvienu jautājumu, kas attiecas uz kopīpašumu, un atbilstoši tā paša panta trešajai daļai dzīvokļu īpašnieku kopības lēmums ir saistošs ikvienam dzīvokļa īpašniekam un ir pieņemts, ja “par” balsojuši dzīvokļu īpašnieki, kas pārstāv vairāk nekā pusi no dzīvojamās mājas dzīvokļu īpašumiem. 

Tātad vispārīgi dzīvokļu īpašnieki var lemt par uzdotajā jautājumā norādīto norēķinu kārtību. Praksē nereti ir novērots, ka dzīvojamo māju pārstāvji, kuri uzņēmušies veikt kādus darbus visu dzīvokļu īpašnieku interesēs, dažādos veidos tiek atalgoti, piemēram, saņemot kādus atbrīvojumus no viņiem adresētu rēķinu samaksas, kuru maksa tiek sadalīta starp pārējiem dzīvokļu īpašniekiem. Protams, šajā gadījumā arī nama vecākajam jāpārliecinās, vai vajag reģistrēt saimniecisko darbību un maksāt nodokļus no saimnieciskās darbības vai arī noslēgt darba tiesiskās attiecības ar visām no tām izrietošajām sekām. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 162 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas