E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 34284
Lasīšanai: 4 minūtes

Vai ir jāiesniedz dokumenta oriģināls, lai varētu saņemt pakalpojumu

J
jautā:
19. oktobrī, 2024
Inese

Labdien! Vai iestādei ir tiesības atteikt fiziskai personai pakalpojumu tāpēc, ka nav iesniegts dokumenta oriģināls? Konkrētais dokuments, par kuru ir strīds, ir ārsta atzinums, un tas personai ir izsniegts papīra formātā. Attiecīgajā iestādē šis ārsta atzinums tika iesniegts kopā ar personas iesniegumu elektroniskā dokumenta veidā. Ārsta atzinums iesniegumam tika pievienots kā dokumenta atvasinājums (kopija), noformējot to atbilstoši Dokumentu elektroniskā spēka likumā un Ministru kabineta 2018. gada 4. septembra noteikumos Nr. 558 Dokumentu izstrādāšanas un noformēšanas kārtība noteiktajam. Iestāde uzskata, ka persona nedrīkst iesniegt pašas atvasinātu ārsta atzinumu un viņai ir obligāti jāiesniedz oriģināls. Attiecībā uz konkrēto atzinumu speciālais normatīvais regulējums neparedz, ka būtu iesniedzams tikai un vienīgi oriģināls. Vai iestādei vispār ir tiesības noteikt, ka iesniedzams tikai oriģināls un līdz ar to atvasinājumi nav derīgi? Un kāda ir rīcība tad, ja šāda prasība ir iekļauta speciālajā regulējumā (MK noteikumos atsevišķos gadījumos ir norāde “ārstniecības personas novērtējumu (oriģinālu)”. Veidojas pretruna: likums atļauj personai apliecināt atvasinājumus, bet MK noteikumi noteic, ka tie nav derīgi un ir iesniedzams tikai un vienīgi oriģināls. Šajā gadījumā nerunājam par prasību iesniegt notariāli apliecinātus dokumentus, runa ir par medicīniskiem dokumentiem: ārsta izziņām, atzinumiem, slēdzieniem u. tml. 

A
atbild:
06. novembrī, 2024
Veselības ministrija
Oskars Šneiders, Komunikācijas nodaļas vadītājs

No sniegtā apraksta nav saprotams, uz kādu normatīvo aktu ir atsaukusies minētā iestāde un starp kādām tiesību normām jūs esat konstatējusi pretrunas, tādēļ nav iespējams sniegt visaptverošu atbildi. 

Atbildot vispārīgi, ir paskaidrojams, ka dokumenta juridisko spēku Latvijā reglamentē Dokumentu juridiskā spēka likums un prasības dokumenta izstrādāšanai nosaka Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr. 558 “Dokumentu izstrādāšanas un noformēšanas kārtība”. 

Saskaņā ar Dokumentu juridiskā spēka likumu, ja normatīvajos aktos dokumenta atvasinājuma pareizības notariāla apliecināšana nav noteikta kā obligāta, tad to var apliecināt ne tikai notārs, bet arī fiziskā persona. 

Fiziskā persona, ievērojot noteikumu Nr. 558 prasības, var apliecināt tāda dokumenta atvasinājuma pareizību, kura autors ir šī persona vai kuru tā saņēmusi no citām fiziskajām personām un organizācijām (t. sk. no ārstniecības iestādēm), ja normatīvajos aktos nav noteikts, ka nepieciešama dokumenta autora piekrišana. 

Savukārt Oficiālo publikāciju un tiesiskās informācijas likuma  9. pantā ir noteikta ārējo normatīvo aktu piemērošanas kārtība, kuru valsts pārvaldes iestādes ievēro, pildot savas funkcijas. Oficiālo publikāciju un tiesiskās informācijas likuma 9. panta sestās daļas 2. punkts paredz, ka vispārējo tiesību normu piemēro tiktāl, ciktāl to neierobežo speciālā tiesību norma. 

Vispārējā norma nosaka vispārējus noteikumus un ir piemērota plašākai situāciju grupai neatkarīgi no regulējamās nozares specifikas.  Speciālā norma ir noteikta konkrētai situācijai vai personu grupai. Speciālā norma attiecas uz precīzi  definētiem apstākļiem, personām vai dokumentiem. Tādējādi, ja nozari reglamentējošā normatīvajā aktā ir noteikta situācija, kad pakalpojuma saņemšanai ir nepieciešams uzrādīt vai iesniegt dokumenta oriģinālu, tad tā uzskatāma par speciālo normu. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 54 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas