Labdien! Man ir daži jautājumi saistībā ar grozījumiem Civilprocesa likumā, kuri stājas spēkā ar 01.10.2024. Vai es pareizi saprotu, ka ieturējuma apmērs no darba algas ir nemainīgs, vienalga, vai mani ikmēneša ienākumi ir zem vai virs valstī noteiktās minimālās algas? Ņemot vērā izmaiņas, kā man nodrošināties, lai tiesu izpildītājs neveiktu dubultu ieturējumu no manas darba algas? Man ir vairākas izpildu lietas. Dažas ir nosūtītas tikai darba devējam un uz banku, bet dažas tikai uz banku. Mani ikmēneša ienākumi katru mēnesi atšķiras. Ja manam bankas kontam ir uzlikts ikmēneša limits un vienlaikus ir nosūtīts izpildraksts darba devējam, tad var rasties situācija, ka darba devējs vispirms ietur 30%, un man kontā ienāk naudas līdzekļi virs 700 eiro, kas esošajā situācijā nozīmē, ka viss, kas ir virs, tiek ieturēts atkārtoti. Jau iepriekš pateicos par atbildi!
Ieturējumu apmēru no parādnieka darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem nosaka Civilprocesa likuma 594. pants.
Galvenās izmaiņas ieturējumu veikšanā no parādniekam izmaksājamās darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem ir šādas:
Ieturējumu aprēķinu turpmāk pamatā veidos divi vienkārši soļi:
Jautājumā aprakstītajā situācijā ieturējumus veiks 40% apmērā (jo ir vairākas izpildu lietas) no darba algas neto summas, kas pārsniedz saglabājamo ienākumu apmēru. Ja jūsu apgādībā nav reģistrētu bērnu, tad ieturējumus veiks 40% apmērā no ienākumu neto summas, kas pārsniedz 350 eiro.
Kā LV portālam paskaidroja Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes juriste Elvīra Rudzāte, gadījumā, ja piedziņa vienlaikus tiek vērsta gan uz darba samaksu, gan līdzekļiem kredītiestādē, parādnieks var lūgt tiesu izpildītāju novērst situāciju, kurā tiek veikts dubults ieturējums. Tiesu izpildītājs pēc parādnieka lūguma dos kredītiestādei rīkojumu saglabāt kontā, kurā parādnieks saņem darba samaksu vai tai pielīdzinātos maksājumus, naudas līdzekļus tādā apmērā, kādā tie parādniekam izmaksājami pēc ieturējumu veikšanas atbilstoši Civilprocesa likuma 594. pantā noteiktajam.
Aprēķins ir teorētisks, tāpēc, ja ir radušies jautājumi, ieteicams sazināties ar zvērinātu tiesu izpildītāju, kurš izskaidros, kā mainīsies ieturējumu apmērs konkrētajās izpildu lietās.
Plašāk par izmaiņām parādu piedziņas kārtībā varat lasīt LV portāla skaidrojumā “Parādu piedziņas kārtība no 1. oktobra – kā tiks aprēķināti ieturējumi uzturlīdzekļu, administratīvo sodu un kredītu parādniekiem”.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!