Aizsardzības līdzekļi darbam ar krūmgriezi

J
jautā:
05. augustā, 2024
Ģirts

Sveiki! Kādiem individuālajiem aizsardzības līdzekļiem, izņemot sejas aizsargu, jābūt, strādājot ar trimmeri (krūmgriezi)? Vai ir jālieto, piemēram, darba zābaki, darba kombinezons?

A
atbild:
23. augustā, 2024
Valsts darba inspekcija
Laura Akmentiņa, Klientu atbalsta nodaļas vadošā juriskonsulte

Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumu Nr. 372 “Darba aizsardzības prasības, lietojot individuālos aizsardzības līdzekļus” 14. punktu darba devējam, novērtējot darba vides riskus atbilstoši normatīvajiem aktiem par darba vides iekšējās uzraudzības kārtību, jānosaka tie darba vides riska faktori, kuru novēršanai vai samazināšanai lietojami aizsardzības līdzekļi. Pamatojoties uz darba vides riska novērtēšanas rezultātiem un darba vietu pārbaudē iegūto informāciju, darba devējs nosaka darba vietas un darba veidus, kuros pastāv darba vides risks un ir nepieciešams veikt darba aizsardzības pasākumus riska novēršanai vai samazināšanai. Ja konkrēto darba vides riska faktoru samazināšana vai novēršana darba vidē nav iespējama ar tehnoloģiskiem līdzekļiem vai kolektīvajiem aizsardzības līdzekļiem, darba devējam ir nepieciešams izvēlēties un nodrošināt atbilstošus individuālos aizsardzības līdzekļus (Ministru kabineta 20.08.2002. noteikumu Nr. 372 “Darba aizsardzības prasības, lietojot individuālos aizsardzības līdzekļus” 1. pielikums).

Izvēloties aizsardzības līdzekļus, darba devējam jāņem vērā arī Ministru kabineta noteikumu Nr. 372 “Darba aizsardzības prasības, lietojot individuālos aizsardzības līdzekļus” 3. pielikumā minētie darbi, kuros lietojami atbilstoši aizsardzības līdzekļi. Saskaņā ar minēto noteikumu 3. pielikumā noteiktajiem darbiem un nozarēm, kurās lietojami atbilstoši individuālie aizsardzības līdzekļi, attiecībā uz darbu ar krūmgriezi un mežsaimniecības nozari noteiktas šādas prasības (skatīt tabulu).

Risks

Ķermeņa daļa, uz kuru attiecas attiecīgā veida aizsardzības līdzeklis

Darbi, kuros var būt nepieciešams lietot attiecīgā veida aizsardzības līdzekli

Nozare

Fizikālie riska faktori

mehāniskie riska faktori

krītošu vai lidojošu priekšmetu radīts trieciens, sadursme ar šķērsli un augstspiediena strūklām

galvaskauss –
aizsargķivere

- mežizstrādes darbi

- mežsaimniecība

acis, seja –
brilles, aizsargbrilles un sejas aizsargi

- krūmgrieža vai motorzāģa izmantošana

- mežsaimniecība

pēdas un kājas (to daļas) –
apavi (kurpes, zābaki u. c.) ar drošības vai aizsargājošo purngalu, apavi ar metatarsālo (pēdas) aizsardzību

- mežsaimniecības darbi

- mežsaimniecība

mehāniskas traumas (nobrāzums, perforācija, griezumi, kodumi, brūces vai dūrieni)

acis, seja –
brilles, aizsargbrilles, sejas aizsargi

- krūmgrieža vai motorzāģa izmantošana

- mežsaimniecība

plaukstas –
mehāniski aizsargcimdi

- mežsaimniecības darbi

- dārza darbi

- mežsaimniecība

ķermeņa vidusdaļa, vēdera daļa, kājas –
aizsargpriekšauts, getras, bikses ar aizsardzību pret iespiešanos (griezumizturīgas bikses)

- mežsaimniecības darbi

- mežsaimniecība

pēdas –
apavi ar aizsardzību pret iespiešanos un caurduršanu

- mežsaimniecības darbi

- mežsaimniecība

termiskie riska faktori

karstums, uguns

viss ķermenis vai daļēji –
aizsargapģērbs pret karstumu vai liesmu

- darbs augstā temperatūrā, izstarojošā karstumā vai ar uguni

- mežsaimniecība

Bioloģiskie aģenti (sastāvā)

šķidrumi

tiešs un netiešs kontakts

plaukstas –
aizsargcimdi pret mikroorganismiem

viss ķermenis vai daļēji –
aizsargapģērbs pret bioloģiskajiem aģentiem

acis, seja –
aizsargbrilles un sejas aizsargi

- darbs, kurā var būt saskare ar cilvēka vai dzīvnieka ķermeni, tā šķidrumiem un audiem (kodumi, dzēlieni)

- darbs ar bioloģiskajiem aģentiem

- mežsaimniecība

materiāli, cilvēki, dzīvnieki u. c.

tiešs un netiešs kontakts

plaukstas –
aizsargcimdi pret mikroorganismiem

viss ķermenis vai daļēji –
aizsargapģērbs pret bioloģiskajiem aģentiem

acis, seja –
aizsargbrilles un sejas aizsargi

- darbs, kurā var būt saskare ar cilvēka vai dzīvnieka ķermeni, tā šķidrumiem un audiem (kodumi, dzēlieni)

- darbs ar bioloģiskajiem aģentiem

- mežsaimniecība

Vēršama uzmanība, ka darba devējam jānodrošina nodarbinātie ar atbilstošiem aizsardzības līdzekļiem arī tad, ja kāds darbs vai aizsardzības līdzeklis nav norādīts Ministru kabineta noteikumu Nr. 372 “Darba aizsardzības prasības, lietojot individuālos aizsardzības līdzekļus” 1. un 3. pielikumā, bet aizsardzības līdzekļi ir nepieciešami nodarbināto drošībai un veselības aizsardzībai.

Tādējādi tas, kāds individuālais aizsardzības līdzeklis jāizsniedz, veicot darbu ar krūmgriezi, konstatējams saskaņā ar darba devēja veikto darba vides riska novērtējuma dokumentāciju un tajā noteiktajiem darba aizsardzības pasākumiem darba vidē pastāvošo riska faktoru novēršanai vai samazināšanai. Nosakot konkrētus individuālos aizsardzības līdzekļus, darba devējam jāievēro Ministru kabineta noteikumos Nr. 372 “Darba aizsardzības prasības, lietojot individuālos aizsardzības līdzekļus” noteiktās prasības.