TĒMA: Nodokļi

Vai no mūža pensijas apdrošināšanas maksājuma ietur nodokli

J
jautā:
17. jūnijā, 2024
Aldis

Labdien! Esmu nestrādājošs un priekšlaicīgi pensionējies 2. grupas invalīds. Esmu noslēdzis mūža apdrošināšanu 2. līmeņa pensijas uzkrājumam. No šīs pensijas tiek ieturēts IIN. Ceturksnī saņemu 55,38 eiro pēc nodokļa nomaksas. Vai tas ir tiesiski?

A
atbild:
20. jūnijā, 2024
Lidija Dārziņa
LV portāls

Likuma “Par iedzīvotāju nodokli” 9. pantā (“Ar nodokli neapliekamo ienākumu veidi”) noteikts: “Ar nodokli neapliek apdrošināšanas atlīdzības, kuras izmaksājušas Latvijā, Eiropas Savienības dalībvalstī vai Eiropas Ekonomikas zonas valstī reģistrētas apdrošināšanas sabiedrības. Starp izņēmumiem ir  apdrošināšanas atlīdzība, kas tiek izmaksāta saskaņā ar mūža pensijas apdrošināšanas līgumu (ar uzkrāto fondētās pensijas kapitālu atbilstoši Valsts fondēto pensiju likumam).

Tātad – no mūža pensijas apdrošināšanas maksājuma tiek ieturēts iedzīvotāju ienākuma nodoklis tāpat kā no pensijas. Likumā 2. līmeņa pensija, ko apdrošinātājs aprēķina un izmaksā no 2. līmenī uzkrātā kapitāla, ir pensijai pielīdzināms ienākums.