Valsts darba inspekcijas uzraudzība un kontrole

J
jautā:
17. jūnijā, 2024
Kurts

Vai Valsts darba inspekcijas pārvaldībā un jurisdikcijā ietilpst citu Eiropas Savienības valstu pilsoņi, kas Latvijā atrodas komandējumā vai darba izbraucienā?

A
atbild:
25. jūnijā, 2024
Valsts darba inspekcija
Laura Akmentiņa, Klientu atbalsta nodaļas vadošā juriskonsulte

Valsts darba inspekcijas funkcija, proti, valsts uzraudzības un kontroles īstenošana darba tiesisko attiecību un darba aizsardzības jomā, un uzdevumi noteikti Valsts darba inspekcijas likumā. Tāpat Valsts darba inspekcijas likuma 4. pantā paredzēts, ka Valsts darba inspekcijas uzraudzībai un kontrolei ir pakļauti:

  • darba devēji, jebkuras citas personas, kas faktiskos apstākļos uzskatāmas par darba devējiem, kā arī komersanti un to pilnvarotas personas (turpmāk – uzraudzībai un kontrolei pakļautās personas);
  • uzņēmumi (organizatoriskas vienības, kurās strādā nodarbinātie), darba vietas, kurās nodarbinātais vai jebkura cita persona, kas faktiskos apstākļos uzskatāma par nodarbināto, veic darbu, kā arī jebkura cita vieta uzņēmuma ietvaros, kura nodarbinātajam ir pieejama darba gaitā vai kurā nodarbinātais strādā ar darba devēja atļauju vai rīkojumu, un darba aprīkojums, arī būvobjekti, tai skaitā privātpersonai piederošie būvobjekti būvdarbu laikā (turpmāk – uzraudzībai un kontrolei pakļautie objekti).

Tādējādi paskaidrojams, ka, neatkarīgi no darba devēja valstiskās piederības, Valsts darba inspekcijas amatpersonām, kas realizē Valsts darba inspekcijas likumā noteikto uzraudzības un kontroles funkciju un uzdevumus, ir tiesības Latvijas Republikā apmeklēt un apsekot uzraudzībai un kontrolei pakļautās personas un objektus, veikt pārbaudi, kontroli un izmeklēšanu vai pieprasīt informāciju, kas nepieciešama, lai pārliecinātos, ka normatīvo aktu prasības tiek ievērotas. Papildus informējams, ka nepieciešamības gadījumā Valsts darba inspekcija sadarbojas arī ar citām Eiropas Savienības dalībvalstu un Eiropas Ekonomikas zonas valstu kompetentajām institūcijām, kas uzrauga un kontrolē normatīvo aktu ievērošanu darba tiesisko attiecību un darba aizsardzības jomā.