Dalīto īpašumu var izbeigt, pusēm vienojoties

J
jautā:
13. jūnijā, 2024
Dainis

Labdien! Mans jautājums ir par dalīto īpašumu. Man pieder zeme, savukārt ēkas (privātmāja un garāža) pieder citam īpašniekam. Zemi nevēlos pārdot, taču ēku īpašnieks par tām prasa neatbilstoši lielu summu. Turklāt ēkas nav dzīvošanai piemērotā stāvoklī. Vai nākotnē ir paredzētas izmaiņas sakarā ar dalītā īpašuma apvienošanu? Kam būtu priekšroka attiecībā uz īpašumu?

A
atbild:
17. jūnijā, 2024
Lidija Dārziņa
LV portāls

Piespiedu dalītā īpašuma attiecības ir iespējams izbeigt, pusēm (zemes īpašniekam un būvju īpašniekam) par to vienojoties. Tāpat piespiedu dalītā īpašuma tiesiskajās attiecībās pusēm ir noteiktas savstarpējas pirmpirkuma tiesības uz otru dalītajā īpašumā esošo objektu, ja tas tiek atsavināts trešajai personai.

Speciāls regulējums piespiedu dalītā īpašuma izbeigšanai ir privatizētajām daudzdzīvokļu dzīvojamajām mājām, ņemot vērā šajos gadījumos iesaistīto personu daudzumu. Līdz ar to iesaistīto pušu savstarpējā vienošanās būtu apgrūtināta vai pat neiespējama.