E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 34560
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1

Vai kaimiņa zemi var izmantot kanalizācijas cauruļu izvietošanai

J
jautā:
19. novembrī, 2024
Ilga

Labdien! Jautājums par manas privātmājas kanalizācijas sistēmas pieslēgšanu pie pilsētas kanalizācijas tīkla. Man ir līgums ar namsaimnieku, bet kanalizācijas caurules atrodas uz kaimiņa zemes. Vai viņš var man aizliegt izmantot pilsētas kanalizāciju? 

A
atbild:
28. novembrī, 2024
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Annija Švemberga-Streikiša, zvērināta advokāte

Lai izmantotu citai personai piederošu zemesgabalu, tai skaitā kanalizācijas cauruļu izvietošanai, nepieciešama šī zemesgabala īpašnieka, proti – kaimiņa, piekrišana. Parasti šādos gadījumos tiek noslēgts servitūta līgums un zemesgrāmatā tiek reģistrēts attiecīgs servitūts – kaimiņa īpašums, kuru šķērso caurule, kļūst par kalpojošo īpašumu, bet īpašums, kura labā šī caurule tiek izvietota, kļūst par valdošo īpašumu. Pēc pienācīgas servitūta reģistrācijas zemesgrāmatā kaimiņam nebūs pamata aizliegt izmantot šo cauruli.  

Lielākoties arī pašvaldību būvvaldes pirms inženiertīklu būvniecības prasa servitūta reģistrāciju. Pastāv iespēja, ka servitūts nav reģistrēts, būvvalde to nav prasījusi, bet kaimiņš ir devis rakstisku piekrišanu caurules izvietošanai uz sava zemesgabala. Arī šādā gadījumā kaimiņam nevajadzētu varēt aizliegt izmantot šo kanalizācijas cauruli, tomēr šāda situācija būtu jāizvērtē niansētāk, proti, kāda veida piekrišana ir bijusi dota, kādā apjomā bijusi vienošanās, vai tā nav terminēta vai ar nosacījumiem. No jautājumā sniegtās informācijas var secināt, ka kanalizācijas caurules jau atrodas uz kaimiņa zemes. Ja tās nav novietotas patvaļīgi, tad kaimiņa piekrišana visdrīzāk jau ir saņemta. Zemesgrāmatā var pārliecināties, vai ir reģistrēts servitūts. 

Ja kanalizācijas caurules vēl nav izvietotas, tad jāsaņem kaimiņa piekrišana. Tas būtu jādara vai nu kanalizācijas pakalpojuma sniedzējam, vai saņēmējam, atkarībā no tā, kur ir (vai tiek plānota) kanalizācijas pieslēguma piederības robeža. 

Ūdenssaimniecības pakalpojumu likuma 6. panta 4. daļas 1. punkts noteic, ka “vietējās pašvaldības dome izdod saistošos noteikumus, kuros paredz kārtību, kādā ūdensapgādes tīkli vai kanalizācijas tīkli un būves tiek pievienotas centralizētajai ūdensapgādes sistēmai vai centralizētajai kanalizācijas sistēmai”. 

Ministru kabineta “Noteikumu par sabiedrisko ūdenssaimniecības pakalpojumu sniegšanu un lietošanu” 18. punkts noteic: “Lai jaunu vai esošu nekustamo īpašumu pieslēgtu centralizētajai ūdensapgādes sistēmai vai centralizētajai kanalizācijas sistēmai, nekustamā īpašuma īpašnieks vai valdītājs pieprasa pakalpojuma sniedzējam un saņem no viņa pieslēgšanās tehniskos noteikumus.” 

Attiecīgi jāievēro arī pašvaldības, kurā atrodas īpašums, saistošie noteikumi par kanalizācijas ierīkošanas kārtību. Bet kaimiņu savstarpējās tiesiskās attiecības noteic Civillikums, šai gadījumā – servitūtu dibināšanas un lietošanas regulējums.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 172 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas