NORISES
>
Notikumi, problēmas, aktuālas tēmas
TĒMAS
02. janvārī, 2025
Lasīšanai: 9 minūtes
RUBRIKA: Ziņa
TĒMA: Veselība

Sabiedriskajai apspriešanai nodots Veselības aprūpes pakalpojumu uzlabošanas plāns onkoloģijas jomā

FOTO: Līga Gredzena, LETA.

Veselības ministrija (VM) izstrādājusi Veselības aprūpes pakalpojumu onkoloģijas jomā uzlabošanas plānu 2025.–2027. gadam, kurā iekļauti pieci rīcības virzieni, lai mazinātu priekšlaicīgu mirstību no onkoloģiskajām slimībām un nevienlīdzību veselības jomā. Ikvienam ir iespēja iepazīties ar sagatavoto plānu, kā arī pieteikties dalībai plāna sabiedriskajā apspriešanā, kas notiks tiešsaistē 27. janvārī. 

Veselības aprūpes pakalpojumu onkoloģijas jomā uzlabošanas plāns 2025.–2027. gadam izstrādāts, lai veicinātu Sabiedrības veselības pamatnostādnēs 2021.–2027. gadam noteikto apakšmērķu sasniegšanu onkoloģijas jomā. Proti, lai samazinātu mirstību no onkoloģiskajām slimībām, palielinātu valsts organizētā vēža skrīninga programmas aptveri, kā arī panāktu novērotās piecu gadu izdzīvotības rādītāja palielināšanos pacientiem, kuri slimo ar onkoloģiskajām slimībām.

Par plāna virsmērķi noteikts nodrošināt uz pacientu centrētu, integrētu un visaptverošu veselības aprūpi onkoloģijas jomā, ieskaitot onkoloģisko slimību profilaksi.

Pirmais rīcības virziens: onkoloģisko slimību profilakse, vēža skrīnings, agrīnā diagnostika

Lai informētu sabiedrību par skrīninga iespējām, jaunajā onkoloģijas plānā paredzēts rīkot dažādas informatīvās kampaņas. Vienlaikus 2025. gadā E-veselības sistēmā iecerēts izveidot centralizētu uzaicinājumu uz skrīningiem.

Līdz 2025. gada beigām paredzēts uzlabot vēža skrīninga otrā etapa izmeklējumu pieejamību. Piemēram, varētu tikt izvērtētas iespējas sievietēm, kurām dzemdes kakla vēža skrīningā ir konstatētas izmaiņas, no valsts budžeta līdzekļiem nodrošināt atkārtotus citoloģiskos izmeklējumus arī gadījumos, kad sieviete vērsusies pie maksas ginekologa.

Tāpat plāns paredz, ka tad, ja ir aizdomas par citām onkoloģiskajām slimībām, nosūtījumu uz zaļo koridoru pie onkologa un vēža skrīninga otrā etapa izmeklējumiem varētu izsniegt arī ārsts speciālists, kurš nav līgumattiecībās ar NVD.

Vēl saskaņā ar plānu no 2027. gada varētu tikt paplašināta vakcinācija pret cilvēka papilomas vīrusa infekciju, nodrošinot to par valsts budžeta līdzekļiem arī sievietēm un vīriešiem no 18 līdz 26 gadu vecumam. Tāpat paredzēts izvērtēt iespēju vakcināciju par valsts līdzekļiem veikt imūnsupresētiem pacientiem un sievietēm pēc dzemdes kakla priekšvēža slimību ķirurģiskas ārstēšanas.

Savukārt paaugstināta riska grupās plānots izvērtēt iespējas īstenot plaušu vēža un kuņģa vēža skrīninga ieviešanas pilotpētījumu. Tāpat iecerēts apsvērt personalizēta skrīninga ieviešanu citās paaugstināta saslimšanas riska grupās.

Otrais rīcības virziens: pacientu ziņotās pieredzes un veselības iznākumu mērījumu (PREM un PROM) izveide un ieviešana

Līdz 2026. gada beigām visās onkoloģiskā profila slimnīcās varētu tikt mērīta un novērtēta pacientu ziņotā pieredze (PREM) par stacionārā saņemtajiem pakalpojumiem, paredzot, ka PREM vērtējumu sniedz vismaz 20% no stacionārā ārstētajiem pacientiem.

Paredzēts arī, ka pacientiem un speciālistiem būs pieejami dati par pacientu ziņotajiem veselības iznākumu (PROM) mērījumiem saistībā ar krūts vēzi. Tāpat ieplānots sagatavot priekšlikumus PROM ieviešanai citās diagnožu grupās.

Trešais rīcības virziens: onkoloģisko slimību ārstēšana

Ja valsts budžeta iespējas to ļaus, tad jau no 2025. gada visi izmaksu efektīvie onkoloģijas medikamenti no gaidīšanas saraksta varētu tikt iekļauti kompensējamo zāļu sarakstā. Tāpat saskaņā ar plānu turpmāko gadu budžetā paredzēts atvēlēt optimālus papildu līdzekļus gaidīšanas sarakstā esošo zāļu iekļaušanai zāļu iegādes kompensācijas sistēmā.

Onkoloģijas plāns paredz arī turpināt personalizētās ārstēšanas ieviešanu, sekojot precīzijas medicīnas konceptam, un pārskatīt individuālās kompensācijas kārtību.

Savukārt līdz 2028. gadam plānots nodrošināt, lai kompensējamo zāļu aptiekas cenas nepārsniedz šo zāļu cenas Igaunijā un Lietuvā.

2026. gadā iecerēts izveidot Latvijas Vēža centru un ieviest vienotu metodoloģisko vadību onkoloģijas jomā.

Plānā paredzēts arī izveidot un klīniskajā praksē ieviest onkoloģisko pacientu rehabilitācijas algoritmu un paplašināt pieejamo tehnisko palīglīdzekļu klāstu dzīves kvalitātes nodrošināšanai.

Tāpat plānots uzlabot dzīves kvalitāti uroloģijas pacientiem pēc aktīvās ārstēšanas fāzes, piemēram, nodrošinot valsts apmaksātus mākslīgos urīna sfinkterus un erekcijas funkcijas atjaunošanu ar medikamentiem. Iecerēts arī pilnveidot krūts rekonstruktīvās ķirurģijas pakalpojumus krūts vēža pacientiem.

Ceturtais rīcības virziens: bērnu onkoloģija

Plānots izstrādāt klīnisko ceļu primārās aprūpes speciālistiem “Sarkanā karoga simptomi bērnu onkoloģijā”, lai nodrošinātu skaidru klīnisko ceļu bērna tūlītējai novirzīšanai uz Bērnu klīnisko universitātes slimnīcu (BKUS) gadījumos, kad bērnam novērotie simptomi var liecināt par augstu onkoloģiskas diagnozes varbūtību.

Plāns paredz arī nodrošināt koordinētu bērnu pāreju uz pieaugušo aprūpes līmeni bez iesāktā ārstēšanas procesa pārtraukšanas un jau no 2025. gada sākt izstrādāt stratēģiju cilvēkresursu nodrošināšanai bērnu onkoloģijā.

Paredzēts arī, ka BKUS turpinās attīstīt molekulāro diagnostiku, lai precīzāk un ātrāk noteiktu diagnozi bērniem. Tāpat iecerēts izveidot pediatrisko paraugu un saistīto datu biobanku, uzlabojot iespējas novērtēt diagnostikas un terapijas efektivitāti, attīstīt pētniecību, kā arī inovatīvu diagnostiku un ārstēšanu. Atbilstoši starptautiskajām vadlīnijām bērnu vecuma vēžu datu apstrādei un analīzei varētu arī tikt izstrādāts un ieviests bērnu kohortas klīnisko ļaundabīgo audzēju reģistrs, kas vienlaikus nodrošinātu nepieciešamo datu pārnesi valsts vēža reģistrā.

Vēl plāns paredz nodrošināt bērnu un pusaudžu dalību klīniskajos pētījumos, īpaši bērniem ar augsta riska onkoloģiskajām slimībām. Savukārt līdz 2027. gadam plānots izveidot vismaz divas pētnieku grupas bērnu onkoloģijas jomā.

Vienlaikus iecerēts izstrādāt un ieviest risinājumu datu apmaiņas nodrošināšanai ar reģionālajām slimnīcām, dalītās veselības aprūpes pakalpojumu īstenošanai, kā arī katru gadu valsts apmaksāto medikamentu klāstā iekļaut vismaz divus jaunus medikamentus, kas atrodas gaidīšanas rindā.

Piektais rīcības virziens: onkoloģisko slimību datu platformas risinājumu pilnveidošana un pētniecība

2025. gadā iecerēta vēža skrīninga uzaicinājumu, atgādinājumu, veikto un kavēto izmeklējumu automātiska atspoguļošana E-veselības sistēmā un brīdinājumu veidošana par neveiktajiem izmeklējumiem.

Līdz 2025. gada beigām plānots digitalizēt visus medicīniskos dokumentus: izrakstus, ordinācijas, ārstēšanas blaknes, patologu aprakstus u. c.

Savukārt līdz 2027. gada beigām plānots izveidot vēža skrīninga reģistru un pilnībā funkcionālu vēža reģistru.

Ar visām plānā iekļautajām darbībām var iepazīties, atverot projektu “Veselības aprūpes pakalpojumu onkoloģijas jomā uzlabošanas plāns 2025.–2027. gadam”.

Kā piedalīties sabiedriskajā apspriešanā

 

Ar plāna projektu iespējams iepazīties Vienotajā tiesību aktu projektu publiskajā portālā (TAP portāls).

 

Lai piedalītos sabiedriskajā apspriešanā, kas norisināsies attālināti “MS Teams” platformā, jāatver TAP portāla sadaļa “Sabiedrības līdzdalība”.

Jāizvēlas un jāatver konkrētais tiesību akts (plāna projekts atrodas šeit) un augšējā labajā stūrī jānospiež poga “Pieteikties”, kā arī jānorāda, ka esat privātpersona.

 

Lai turpinātu, jāautentificējas sistēmā ar identifikācijas rīkiem, piemēram, internetbanku, eID, “eParaksts mobile”, “Smart-ID”.

Sabiedriskā apspriešana “MS Teams” vidē norisināsies 2025. gada 27. janvārī no pulksten 15.00 līdz 17.00

 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI