SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
03. janvārī, 2025
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Stājas spēkā
TĒMA: Pensijas
5
5

Vēsturisko periodu ieskaitīšanai stāžā nepieciešama līdzdalība Latvijas pensiju sistēmā; 2026. gadā pensijas pārrēķinās automātiski

Stājas spēkā 01.01.2025.

FOTO: Paula Čurkste, LETA.

Likumā “Par valsts pensijām” no 2025. gada ir precizēta apdrošināšanas stāža noteikšanas kārtība, darbu un tam pielīdzinātos periodus bijušajās PSRS republikās sasaistot ar cilvēka līdzdalības ilgumu Latvijas pensiju sistēmā pēc 1996. gada 1. janvāra. Savukārt pensijas saņēmējiem, ja pēc tās piešķiršanas tiek veiktas sociālās iemaksas, pensiju 2026. gadā pārrēķinās automātiski.

īsumā
  • Piešķirot Latvijas valsts vecuma pensiju, bijušās PSRS teritorijā uzkrātos darba un tam pielīdzinātos periodus ieskaitīs apdrošināšanas stāžā tām personām, kuru apdrošināšanas stāžs Latvijā pēc 1996. gada 1. janvāra ir vismaz 20 gadi.
  • Jaunā prasība neattieksies uz stāžu tajās valstīs (bijušajās PSRS republikās), ar kurām Latvijai ir noslēgti starptautiskie līgumi sociālās drošības jomā, kā arī uz valstīm, kurās ir spēkā Eiropas Parlamenta un Padomes Regula Nr. 883/2004 par sociālās nodrošināšanas sistēmu koordinēšanu.
  • Ja par periodu pēc vecuma vai invaliditātes pensijas (I vai II grupas invaliditātes gadījumā) piešķiršanas (pārrēķināšanas) ir veiktas vai bija jāveic iemaksas, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra pensiju pārrēķinās automātiski.
  • Pirmais automātiskais pensijas pārrēķins būs 2026. gada 1. aprīlī.

To paredz grozījumi likumā “Par valsts pensijām”, kas stājās spēkā 2025. gada 1. janvārī.

Vēsturisko stāža periodu sasaista ar ieguldījumu Latvijas pensiju sistēmā

Likums nosaka periodus, kas pielīdzināmi apdrošināšanas stāžam un uzkrāti līdz 1990. gada 31. decembrim, jo Latvijas valsts pensijas šobrīd tiek piešķirtas un maksātas arī par minēto vēsturisko stāžu, kas nav balstīts uz sociālās apdrošināšanas iemaksām. Likuma grozījumi noteic sasaisti starp darbu atsevišķās bijušajās PSRS republikās un dalības ilgumu jeb ieguldījumu Latvijas pensiju sistēmā.

Grozījumi paredz, ka Latvijas pilsoņiem apdrošināšanas stāžam ir pielīdzināms Latvijas teritorijā uzkrātais darba un tam pielīdzinātais periods, dienesta laiks un represiju periods ārpus Latvijas. Ja apdrošināšanas stāžs Latvijā pēc 1996. gada 1. janvāra būs vismaz 20 gadi, stāžā tiks ieskaitīti arī atsevišķās bijušajās PSRS republikās uzkrātie darba un tam pielīdzinātie periodi.

Savukārt ārvalstniekiem, bezvalstniekiem un Latvijas nepilsoņiem apdrošināšanas stāžam pielīdzināms Latvijas teritorijā uzkrātais darba un tam pielīdzinātais periods, kā arī represiju periods ārpus Latvijas. Ja konkrēto personu apdrošināšanas stāžs Latvijā pēc 1996. gada 1. janvāra būs vismaz 20 gadi, stāžā tiks ieskaitīti arī atsevišķās bijušajās PSRS republikās uzkrātie darbam pielīdzinātie mācību periodi.

Grozījumi neattieksies uz darbu, kas veikts līdz 1990. gada 31. decembrim Latvijā (t. sk. Latvijas PSR), tāpat arī darbu, kas veikts Krievijā, Baltkrievijā, Moldovā un Ukrainā, jo Latvijai ar šīm valstīm ir noslēgti starptautiskie līgumi un stāžu aprēķina atbilstoši attiecīgajos līgumos noteiktajam, tiesību akta anotācijā paskaidrojusi Labklājības ministrija.

Jaunā prasība neattieksies arī uz tām valstīm, kurās ir spēkā Eiropas Parlamenta un Padomes Regula Nr. 883/2004 par sociālās nodrošināšanas sistēmu koordinēšanu. 

Plašāk par jauno normu un tās apspriešanu LV portālā >>

Pensiju pārrēķinās automātiski

Likumā ar grozījumiem noteikts: ja par periodu pēc vecuma vai invaliditātes pensijas (I vai II grupas invaliditātes gadījumā) piešķiršanas (pārrēķināšanas) ir veiktas vai bija jāveic apdrošināšanas iemaksas, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra pensiju pārrēķina automātiski.

Pašreiz, lai strādājošajam pensijas saņēmējam veiktu pensijas pārrēķinu sakarā ar uzkrāto pensijas kapitālu, viņam jāiesniedz iesniegums, bet ne biežāk kā reizi gadā.

Ne visi pensijas saņēmēji to zina, tāpēc, arī turpinot strādāt pensijas vecumā, neizmanto šo iespēju, lai palielinātu ikmēneša pensiju, jo, veicot iemaksas, pensijas kapitāls ir no jauna uzkrāts.

Arī pensijas automātiskam pārrēķinam tiek saglabāts noteikts periods. Pārrēķins veicams ne agrāk kā pēc 12 mēnešiem no iepriekšējā pensijas pārrēķina vai 12 mēnešus pēc pensijas piešķiršanas, skaitot minēto periodu no mēnesim, kurā piešķirta pensija, sekojošā mēneša pirmā datuma.

Pensiju pārrēķinās katra gada 1. aprīlī. Ja pensijas saņēmējs vēlēsies, lai pensiju pārrēķina citā datumā, viņam būs jāiesniedz iesniegums, norādot, ar kura mēneša pirmo datumu pensija turpmāk automātiski pārrēķināma.

Pirmais automātiskais pensijas pārrēķins būs 2026. gada 1. aprīlī.

Labs saturs
5
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI