Īrijas konstatētā pabalstu pārmaksa ģimenei jāatmaksā Īrijas valsts budžetā

J
jautā:
28. maijā, 2024
Kristine

Labdien! Bērna tēvs strādā Īrijā, māte ar bērniem jau piecus gadus dzīvo Latvijā. Visu šo laiku viņa saņēma pilnu Īrijas bērnu naudu. Māte Latvijā sāka strādāt pirms trim gadiem. Nezinādama, ka par to jāinformē Īrija, turpināja saņemt Īrijas bērnu naudu pilnā apmērā, lai gan pēc noteikumiem jāsaņem Latvijas bērnu nauda pilnā apmērā un piemaksa no Īrijas. Vai tas nozīmē, ka viņai būs jāatmaksā pārmaksātā nauda Īrijai? Ja būs, vai tas jāsedz no savas naudas vai arī maksājumu segs Latvija? Paldies!

A
atbild:
27. jūnijā, 2024
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Iveta Gintere, Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte

Mātei, ar bērniem atgriežoties Latvijā, bija jāinformē Īrijas kompetentā iestāde par dzīvesvietas maiņu un jākonsultējas par turpmākajām tiesībām saņemt attiecīgās valsts piešķirtos ģimenes pabalstus. Ģimenei joprojām bija tiesības saņemt Īrijas ģimenes pabalstus, pamatojoties uz bērnu tēva nodarbinātību konkrētajā valstī. Pabalstus varēja turpināt saņemt tēvs. Savlaicīgi informējot Īrijas kompetento iestādi, tiktu mazināts ģimenes pabalstu pārmaksas risks, jo Īrijas kompetentā iestāde veiktu regulāru informācijas apmaiņu ar Latvijas kompetento iestādi par abu vecāku nodarbinātību un tiesībām saņemt ģimenes pabalstus abās valstīs.

Mātei sākot strādāt Latvijā, bērnu vecākiem bija pienākums par konkrētajām izmaiņām informēt Īrijas kompetento iestādi.

Šajā gadījumā Īrijas konstatētā pārmaksa ģimenei pašai jāatmaksā Īrijas valsts budžetā.