Lasīšanai: 1 minūte

Tiesībām uz invaliditātes pensiju nepieciešams vismaz trīs gadu apdrošināšanas stāžs

J
jautā:
10. maijā, 2024
Juris

Sveiki! Ja jaunietis, kuram nesen iestājusies pilngadība, kļūst par 1. grupas invalīdu, vai viņam pienākas invaliditātes pensija?

A
atbild:
14. maijā, 2024

Lai piešķirtu invaliditātes pensiju, ir nepieciešams vismaz trīs gadu apdrošināšanas stāžs.

I un II grupas invaliditātes pensijas apmēru ietekmē:

  • personas vidējā apdrošināšanas iemaksu alga, ko nosaka par jebkuriem 36 mēnešiem pēc kārtas pēdējo piecu gadu laikā pirms invaliditātes pensijas piešķiršanas;
  • personas individuālais apdrošināšanas stāžs;
  • maksimāli iespējamais apdrošināšanas stāžs, kuru nosaka no 15 gadu vecuma līdz likumā noteiktā pensijas vecuma sasniegšanai.

I un II grupas invaliditātes pensijas aprēķina pēc formulas, kas norādīta likuma “Par valsts pensijām” 16. pantā.