Lasīšanai: 1 minūte

Personvārdu rakstība

J
jautā:
25. novembrī, 2013
Liene

Labdien! Ja vīrietim uzvārds ir Ērglis, vai noslēdzot laulību, es būšu L.Ērglis vai L.Ērgle?

A
atbild:
02. decembrī, 2013
Laura Platace
LV portāls

Personvārda rakstības atbilstību latviešu valodas normām noteic Ministru kabineta 2004.gada 2.marta noteikumi Nr.114 „Noteikumi par personvārdu rakstību un lietošanu latviešu valodā, kā arī to identifikāciju”.

Šo noteikumu 12.punkts paredz: personvārdus loka pēc lietvārdu parauga. Latviešu valodā vīriešu dzimtē tiem ir galotne -s, -š, -is, -us (var būt arī galotne -a un -e), sieviešu dzimtē – -a, -e, -s, arī -us.

Sieviešu dzimtē galotne -s var būt tikai uzvārdiem – VI deklinācijas vārdiem, piemēram, Dzelzs, Grunts, Klints (noteikumu 14.punkts).

No minētā regulējuma izriet, ka vīriešu dzimtes uzvārds Ērglis sievietei būs atbilstoši sieviešu dzimtē un tas būs – Ērgle.