Darba smaguma atbilstība noteiktai darba kategorijai

J
jautā:
12. aprīlī, 2024
Atis

Labdien! Strādāju vienā no Latvijas piena pārstrādes uzņēmumiem. Pienākumos ietilpst siera galviņu (1516 kg) pārlikšana no presēšanas formām uz konteineriem (statīviem), kuros vēlāk siers tiks ievietots sālījumā. Otrs darba paveids – minēto siera galviņu pārlikšana no konteineriem (statīviem) uz kustīgo lenti turpmākai vakuumēšanai un fasēšanai. Tā ir pamatīga fiziskā slodze, un maiņas laikā kopā sanāk pacelt 1315 tonnas siera. Papildus minētajiem darbiem ir arī citi pienākumi, kuri jāpilda pirms/pēc/starp nosauktajiem uzdevumiem. T. i., ierīču, iekārtu un telpu mazgāšana un dezinfekcija, konteineru ar sieriem pārvietošana pa cehu ar rokas pacēlāja palīdzību, gatavās produkcijas fasēšana kastēs vai to pārvietošana, iekārtu periodiska salikšana vajadzīgajiem darbiem/procesiem, darba žurnālu/veidlapu aizpildīšana. Rezultātā sanāk, ka pamatdarbs, kas uzskaitīts pirmajā rindkopā, aizņem vidēji apmēram 5060% no kopējā darba laika. Kurā kategorijā (I, II vai III) ietilpst mans darbs, ņemot vērā MK 28.04.2009. noteikumus Nr. 359 “Darba aizsardzības prasības darba vietās? Informācija vajadzīga, lai saprastu, kādi gaisa temperatūras rādītāji jāņem vērā, organizējot darbu cehā (minēto MK noteikumu 1. pielikums). Ir interpretācija, ka mans darbs formāli nepieder “smagajam darbam”, jo nepieciešamie kritēriji izpildāmi ne 100% maiņas laikā, kā arī, organizējot darbu, nav jāņem vērā prasības, kas attiecas uz smago fizisko darbu.

A
atbild:
23. aprīlī, 2024
Valsts darba inspekcija
Laura Akmentiņa, Klientu atbalsta nodaļas vadošā juriskonsulte

Atbilstoši Ministru kabineta noteikumu Nr. 359 Darba aizsardzības prasības darba vietās” 15.1. apakšpunktam darba telpās jānodrošina darba raksturam un nodarbināto fiziskajai slodzei atbilstošs mikroklimats (gaisa temperatūra, gaisa relatīvais mitrums, gaisa kustības ātrums), ņemot vērā fizisko slodzi, kas nepieciešama attiecīgā darba veikšanai.

Minēto noteikumu 1. pielikumā skaidrotas darba kategorijas, proti:

  • I kategorija – darbs nav saistīts ar fizisku piepūli vai prasa ļoti nelielu vai nelielu fizisku piepūli, piemēram, visi garīga darba darītāji, darbs pie dažādām vadības pultīm, darbs, kas tiek veikts sēdus, stāvus vai pārvietojoties, vieglu priekšmetu (līdz 1 kg) pārvietošana;
  • II kategorija – darbs, kas saistīts ar vidēji lielu vai lielu fizisko piepūli, piemēram, pastāvīga smagumu (līdz 10 kg) celšana un pārvietošana, metināšana, metālapstrādes darbi;
  • III kategorija – smags darbs, piemēram, pastāvīga smagumu (vairāk par 10 kg) celšana un pārvietošana.

Valsts darba inspekcijas vērtējumā jūsu aprakstītais darbs atbilst III kategorijai smags darbs.