E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 31806
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Nodokļi
1
1

Kapitāla nodokļa atbrīvojums, pārdodot īpašumu, kurā ir deklarēta dzīvesvieta

J
jautā:
13. februārī, 2024
Ludmila

Plānoju pārdot dzīvokli, kas manā īpašumā ir ilgāk par 60 mēnešiem. Kā skaitīt 12 mēnešus pēc kārtas deklarēšanai dzīvesvietā 60 mēnešu periodā? Biju tur deklarēta no 31.08.2017. līdz 05.08.2020. Kāds būtu pēdējais datums līguma slēgšanai/īpašuma atsavināšanai?

A
atbild:
19. februārī, 2024
Lidija Dārziņa
LV portāls

Ienākumu no nekustamā īpašuma pārdošanas apliek ar 20% nodokli kā ienākumu no kapitāla pieauguma. Apliekamo ienākumu nosaka, no nekustamā īpašuma atsavināšanas cenas atņemot iegādes vērtību un nekustamajā īpašumā veikto ieguldījumu vērtību nekustamā īpašuma turēšanas laikā.

Likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” ir paredzēts, ka fiziskās personas ienākumu no nekustamā īpašuma atsavināšanas neapliek ar nodokli, ja pārdod nekustamo īpašumu, kas fiziskās personas īpašumā (no dienas, kad attiecīgais nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā) ir ilgāk par 60 mēnešiem un vismaz 12 mēnešus pēc kārtas (minētajā 60 mēnešu periodā) līdz atsavināšanas līguma noslēgšanas dienai ir fiziskās personas deklarētā dzīvesvieta, kas nav deklarēta kā papildu adrese.

Likuma normā minētajiem 12 mēnešiem deklarētajai dzīvesvietai jābūt pēc kārtas piecu gadu periodā līdz nekustamā īpašuma pārdošanas dienai.

No jūsu minētajiem datiem izriet, ka šajā īpašumā deklarētās dzīvesvietas 12 mēneši, kas kā kritērijs vēl varētu tikt piemēroti nodokļa atbrīvojumam, ir no 2019. gada 4. augusta līdz 2020. gada 5. augustam, ja īpašums tiktu pārdots šī gada augusta sākumā.

Jāpiebilst, ka tā ir katra cilvēka atbildība, vai atlikt darījumu uz pēdējo brīdi, kad pēc likuma vēl būtu iespējams izmantot nodokļa atvieglojumu.

Ja ir paredzēts nekustamo īpašumu pārdot, pirms darījuma par nodokļa piemērošanu jākonsultējas Valsts ieņēmumu dienestā.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 40 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas