Pieļaujamā alkohola koncentrācija autovadītāja izelpā

J
jautā:
01. jūnijā, 2023
Juris

Labdien! Kāda var būt maksimālā alkohola koncentrācija izelpas gaisā, ja personai nav autovadīšanas tiesību? Likums noteic, ka 0,2 promiles, ja stāžs ir mazāks par diviem gadiem. Bet, ja vispār nav stāža, tad arī 0,2 promiles vai 0? Paldies.

A
atbild:
05. jūnijā, 2023

Ceļu satiksmes likuma 28. pantā ir uzskaitīti gadījumi, kuros aizliegts vadīt transportlīdzekli.

Saskaņā ar Ceļu satiksmes likuma 28. panta pirmās daļas 1. punktu aizliegts vadīt transportlīdzekli:

  • transportlīdzekļa vadītājam, kuram mehānisko transportlīdzekļu vadīšanas stāžs ir lielāks par diviem gadiem, ja alkohola koncentrācija asinīs pārsniedz 0,5 promiles;
  • transportlīdzekļa vadītājam, kuram mehānisko transportlīdzekļu vadīšanas stāžs nepārsniedz divus gadus, ja alkohola koncentrācija asinīs pārsniedz 0,2 promiles;
  • transportlīdzekļa vadītājam, kas vada D1, D, D1E, DE, TRAM un TROL kategorijai atbilstošus transportlīdzekļus, ja alkohola koncentrācija asinīs pārsniedz 0,2 promiles;
  • velosipēda, elektroskrejriteņa vai mopēda vadītājam, ja alkohola koncentrācija asinīs pārsniedz 0,5 promiles.

Saskaņā ar minētā panta pirmās daļas 4. punktu aizliegts vadīt transportlīdzekli, ja vadītājam nav atbilstošas kategorijas transportlīdzekļu vadīšanas tiesību.

Saskaņā ar Ceļu satiksmes likuma 28. panta otrās daļas pirmo punktu aizliegts mācīties vadīt transportlīdzekli, ja alkohola koncentrācija asinīs pārsniedz 0,2 promiles.

Tātad personai, kurai nav likumā noteiktā kārtībā iegūtas transportlīdzekļa vadīšanas tiesības, ir aizliegts mācoties vadīt transportlīdzekli, ja alkohola koncentrācija asinīs pārsniedz 0,2 promiles.