TĒMA: Nodokļi

Vai privātpersona piemēro PVN, pārdodot savu jaunbūvi

J
jautā:
18. janvārī, 2024
Evita

Labdien! Privātpersona, kas nav saimnieciskās darbības veicējs, pārdod sev piederošu nekustamo īpašumu – jaunbūvi –, ko nevar atļauties pabeigt. Vai šādam darījumam piemēro PVN?

A
atbild:
09. februārī, 2024
Lidija Dārziņa
LV portāls

Privātpersonai, pārdodot savu nekustamo īpašumu – jaunbūvi –, darījumam nav jāpiemēro PVN.

Vispārīgā gadījumā PVN piemēro preču pārdevējs, ja tas ir reģistrēts VID PVN maksātāju reģistrā. Tikai PVN maksātāju reģistrā reģistrētam nodokļa maksātājam ir tiesības un pienākums izrakstīt PVN rēķinu.

Fiziskajai personai, kura veic saimniecisko darbību, ir izvēles iespējas: reģistrēties Valsts ieņēmumu dienesta (VID) PVN maksātāju reģistrā pirms apliekamo darījumu uzsākšanas vai tad, kad ar PVN apliekamo darījumu kopējā vērtība iepriekšējo 12 mēnešu laikā sasniedz 50 000 eiro.

Informācija par pievienotās vērtības nodokli ir pieejama VID tīmekļvietnē, savukārt saziņas iespējas ar VID – šeit.