E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 9952
Lasīšanai: 2 minūtes
TĒMA: Nodokļi

Par neapliekamā minimuma piemērošanu

Publicēts pirms 7 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
13. jūlijā, 2016
jevgēnijs

Saņemu pašvaldības ikmēneša pabalstu, saskaņā ar likuma par deputāta statusu 15.1 panta otro daļu. Pašvaldībā esmu iesniedzis elektronisko algas nodokļa grāmatiņu, norādot , ka mans galvenais ienākumu gūšanas veids ir šis pabalsts. Taču pašvaldība, izmaksājot pabalstu un ieturot iedzīvotāju ienākuma nodokli, man nepiemēro neapliekamo minimumu. Visu pabalsta summu apliek ar 23% likmi? Vai tas ir likumīgi, ka man jāgaida līdz gada beigām un vēl apmēram pusgads, lai varētu saņemt pārmaksāto nodokli? Kāpēc nevar piemērot neapliekamo minimumu katru mēnesi, izmaksājot pabalstu?

A
atbild:
18. augustā, 2016
Valsts ieņēmumu dienests
Nodokļu konsultanti

Likums “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” neierobežo fiziskai personai iespēju izvēlēties algas nodokļa grāmatiņā atzīmēt to ienākuma izmaksātāju, kuram būs tiesības piemērot neapliekamo minimumu. Tādējādi, ja fiziskā persona, gūstot regulārus ienākumus no pašvaldības (ikmēneša pabalstu), par savu galveno ienākumu gūšanas vietu ir izvēlējusies attiecīgo pašvaldību, atzīmējot to savā algas nodokļa grāmatiņā, tad pašvaldībai, izmaksājot ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamu ienākumu, kuram piemēro 23% nodokļa likmi, ir jāpiemēro neapliekamais minimums.

Ja pašvaldība, izmaksājot fiziskajai personai ienākumu, nav piemērojusi neapliekamo minimumu, tad taksācijas gada ietvaros tā var veikt ienākumu izmaksas pārrēķinu, lai fiziskai personai nav jāgaida, līdz tā pati varēs precizēt taksācijas gada nodokļa aprēķinu, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju.

Savukārt, ja pašvaldība nav veikusi ienākumu izmaksas pārrēķinu un nodokļu maksātājam neapliekamais minimums nav piemērots par visu laiku no taksācijas gada sākuma līdz taksācijas gada beigām, par kuru personai uz to bija tiesības, tad nodokļa maksātājam ir tiesības iesniegt gada ienākumu deklarāciju, precizējot taksācijas gada nodokļa aprēķinu.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 36 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas