Bērna datu apstrāde

J
jautā:
07. decembrī, 2023
Guna

Labdien! Vai uzņēmums (privāta sporta iestāde, kas nesadarbojas ar valsti, pašvaldību) ir tiesīgs ievākt klienta (bērna, nepilngadīgā) personas datus (personas kodu), ja par nodarbībām norēķinās bērna vecāks (pieaugušais)? Vai rēķinā obligāti nepieciešams norādīt bērna datus, nevis tikai vecāka?

A
atbild:
11. decembrī, 2023

Fizisko personu datu apstrādi Latvijā reglamentē Vispārīgā datu aizsardzības regula 2016/679 un Latvijas Republikas nacionālie tiesību akti. Tiesiskās attiecības starp bērna vecākiem un privāto sporta iestādi reglamentē pušu starpā noslēgtais sadarbība slīgums, kuram būtu jāreglamentē arī fizisko personu datu apstrādes priekšnosacījumi.

Sporta iestādei ir tiesības un arī pienākums uzskaitīt savus audzēkņus (vedot attiecīgus reģistrus). Šādā situācijā kā datu apstrādes tiesiskais pamats būtu piemērojams regulas 6. panta 1. punkta b) apakšpunktā iekļautais – apstrāde ir vajadzīga, lai izpildītu līgumu, kura līgumslēdzēja puse ir datu subjekts, vai veiktu pasākumus pēc datu subjekta pieprasījuma pirms līguma noslēgšanas; un c) apstrāde ir vajadzīga, lai izpildītu uz pārzini attiecināmu juridisku pienākumu.

Par grāmatvedības attaisnojuma dokumentā (rēķinā) norādāmo informāciju paskaidrojams, ka saskaņā ar Grāmatvedības likuma 11. pantu attaisnojuma dokumentā ietverami vismaz šādi rekvizīti un informācija par saimniecisko darījumu:

1) dokumenta veida nosaukums;

2) dokumenta datums;

3) dokumenta numurs;

4) ziņas par uzņēmumu, kas ir saimnieciskā darījuma dalībnieks, kurš savā vārdā izdod dokumentu (turpmāk – dokumenta autors):

a) dokumenta autora nosaukums (komercsabiedrībai, individuālajam komersantam – firma), reģistrācijas numurs vai nodokļu maksātāja reģistrācijas kods,

b) ja dokumenta autors ir tāda fiziskā persona, kas veic saimniecisko darbību, bet nav individuālais komersants, – vārds un uzvārds, nodokļu maksātāja reģistrācijas kods;

5) ziņas, kas ļauj nepārprotami identificēt citus saimnieciskā darījuma dalībniekus, ja tādi ir (norāda tādas pašas ziņas, kādas šīs daļas 4. punktā noteiktas attiecībā uz dokumenta autoru);

6) ja cits saimnieciskā darījuma dalībnieks ir fiziskā persona, kas neveic saimniecisko darbību, – vārds un uzvārds. Personas kodu (ja personai tāds piešķirts) norāda pēc šīs personas pieprasījuma vai ja tas izriet no citiem normatīvajiem aktiem;

7) saimnieciskā darījuma apraksts un vērtība naudas izteiksmē, bet normatīvajos aktos noteiktajos gadījumos – arī cita informācija par saimniecisko darījumu (piemēram, daudzums, mērvienība);

8) atsevišķiem attaisnojuma dokumentu veidiem – arī citi normatīvajos aktos noteiktie obligātie rekvizīti;

9) par attaisnojuma dokumentā sniegtās informācijas pareizību atbildīgās personas paraksts (izņemot šā panta sestajā, septītajā un astotajā daļā minētos gadījumus).

Tādējādi attaisnojuma dokumentā būtu ietverams maksātājs un saimnieciskā darījuma apraksts (piemēram, sporta iestādes sniegto pakalpojumu apraksts) un norāde uz sadarbības līgumu. Nepilngadīgas personas datu iekļaušana attaisnojuma dokumentā ir pieļaujama tikai tāda gadījumā, ja tās vecāki (maksātāji) to atsevišķi ir prasījuši (piemēram, ja šādu ziņu iekļaušana rēķinā ir nepieciešama VID nodokļu pārmaksas atgūšanai, iesniedzot iedzīvotāju ienākuma gada deklarāciju).