Īsumā par statistiku
Aptaujā līdz 1. oktobrim piedalījušies 1748 respondenti, no kuriem aptuveni 70% ir studējošie un absolventi, bet pārējie – akadēmiskais un vispārējais personāls. Visvairāk atbilžu saņemts no Rīgas Stradiņa universitātes (223) un Latvijas Universitātes (221). Zīmīgi, ka LU mācībspēku un vispārējā personāla iesaiste aptaujā bijusi lielāka nekā studentu. Vairāk nekā 100 atbildes saņemtas arī no Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskolas “RISEBA”, Biznesa augstskolas “Turība” un Latvijas Mākslas akadēmijas. Savukārt no Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes saņemtas 78 atbildes, bet Rīgas Tehniskās universitātes – 68.
Daudz lielāka studentu, augstskolu darbinieku un mācībspēku iesaiste vēlama (atbilžu skaits zem 50) no Daugavpils universitātes, Ekonomikas un kultūras augstskolas, Informācijas sistēmu menedžmenta augstskolas, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas, Latvijas Kultūras akadēmijas, Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas, Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas (pievienota RSU), Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas, Rīgas Ekonomikas augstskolas, Rīgas Tehniskās koledžas, Ugunsdrošības un civilās aizsardzības koledžas, Valsts robežsardzes koledžas, Ventspils Augstskolas un Vidzemes Augstskolas.
Kāpēc rīkojam aptauju?
Šī gada sākumā publiski izskanējušie seksuālās uzmākšanās gadījumi vairākās Latvijas augstskolās un sabiedrības reakcija uz tiem rada tēmas padziļinātas izpētes nepieciešamību. Tiesībsargs aicina visu augstskolu un koledžu pārstāvjus – studentus, docētājus, administratīvo personālu un absolventus – piedalīties šajā aptaujā, lai iegūtu precīzus un uzticamus datus par situāciju pēdējo trīs gadu laikā.
“Paldies visiem, kas jau izteikuši savas domas vai dalījušies pieredzē, tomēr ticu, ka pieredzes stāstu ir daudz vairāk, tādēļ pagarinām aptauju līdz oktobra vidum. Īpaši gaidīta ir pašu studentu pieredze vai novērojumi, arī to, kuri paši tiešā veidā nav sastapušies ar seksuālu uzmākšanos, bet var mums sniegt noderīgu informāciju par notiekošo savās mācību iestādēs. Īsi sakot, kuplāks skaits atbilžu mums palīdzēs iegūt daudz precīzākus un uzticamākus datus. Šī aptauja sniedz iespēju paust savu pieredzi – gan pozitīvu, gan negatīvu, lai kopīgiem spēkiem veidotu labāku un drošāku akadēmisko vidi. Tā palīdzēs izstrādāt efektīvākus uzvedības noteikumus un ziņošanas mehānismus, kā arī stiprināt tik ļoti nepieciešamo atbalstu tiem, kuri varētu būt cietuši no seksuālas uzmākšanās,” uzsver Tiesībsarga biroja Diskriminācijas novēršanas nodaļas vadītāja Anete Ilves.
Kas ir seksuālā uzmākšanās un ko vaicās aptaujā?
Aptaujā uzdod jautājumus par to, kā konkrētais cilvēks izprot seksuālo uzmākšanos, kā arī par tās izplatību un ietekmi akadēmiskajā dzīvē. Seksuāla uzmākšanās var būt nepiedienīgas un uzbāzīgas piezīmes par seksuālām tēmām, seksuāla rakstura piedāvājumi vai ierosinājumi, uzbāzīgas piezīmes par ķermeņa daļām, piemēram, krūtīm, sēžamvietu vai citām ķermeņa daļām, mājieni par seksuālu darbību vai vardarbību, lai piespiestu uzvedībai vai darbībām pret savu gribu, manipulācija saistībā ar akadēmisko progresu vai citu priekšrocību zaudēšanu, apmaiņā pret seksuālām darbībām, baumu izplatīšana par kāda seksuālo dzīvi, nevēlamu seksuāla rakstura ziņu sūtīšana sociālajos tīklos, forumos, čatos vai citos digitālos kanālos u.c.
Tāpat būtiski noskaidrot, kādas sekas ir radījusi seksuālā uzmākšanās, piemēram, trauksmi, paniku, depresiju, miega traucējumus, samazinātu pašapziņu, problēmas socializēties, šoku, bailes, kaunu, vainas apziņu u.tml.
Tiesībsargs uzsver, ka sniegtā informācija ir anonīma un konfidenciāla, tā tiks izmantota vienīgi datu analīzei, nodrošinot ikviena tiesību aizsardzību. Aptauja ir pieejama gan latviešu, gan angļu valodā, un tās aizpildīšana aizņems aptuveni 5 līdz 15 minūtes.
Skatīt informāciju par datu apstrādi.
Papildu informācija
Tiesībsargs ir rosinājis Saeimu par seksuālo uzmākšanos noteikt gan administratīvo, gan kriminālatbildību.