Vai bērna slimošana var būt pamatojums uzteikumam pārbaudes laikā

J
jautā:
21. oktobrī, 2023
Antra

Labdien! Nesen esmu uzsākusi darba gaitas. Un jau pēc pirmajām divām nedēļām darbā meitiņa pamatīgi saslima. Bijām jau slimnīcā ar viņu uz nakti, un šobrīd izskatās, ka vajadzēs tur atgriezties. Auklīti šādā situācijā ņemt nav jēgas, jo meita ir tikai man uz rokām, un vēl nav zināms, kas būs nākamajās divās dienās. Ja esmu uz B slimības lapas ar bērnu pārbaudes laikā (3 mēneši), vai viņi var mani atlaist pēc tam, kad slimības lapu noslēgšu?

A
atbild:
25. oktobrī, 2023
Zaida Kalniņa
LV portāls

Darba tiesiskās attiecības ar ikvienu darbinieku ir izbeidzamas tikai Darba likumā noteiktajos gadījumos un atbilstoši Darba likumā noteiktajai kārtībai. Tas attiecas arī uz pārbaudes laiku.

Darba likuma 46. pants, kas regulē pārbaudes nosacījumus, paredz: Noslēdzot darba līgumu, var noteikt pārbaudi, lai noskaidrotu, vai darbinieks atbilst viņam uzticētā darba veikšanai.”

Tādējādi, neraugoties uz likumā noteikto, ka pārbaudes laikā puses var izbeigt darba attiecības trīs dienu laikā, nenorādot iemeslu, darba devējam, lai konkrētajā situācijā korekti sagatavotu uzteikumu, būtu jābūt pamatojumam, ka darbiniekam nav vajadzīgo spēju un prasmju nolīgtā darba veikšanai.

Jūsu aprakstītajā situācijā darba devējam nebūtu pamata uzteikt darba līgumu bērna slimošanas dēļ.

Vairāk informācijas par pārbaudes laiku lasiet skaidrojumā “Pārbaudes laiks darba attiecībās – kas jāzina darbiniekam”.