E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 30329
Lasīšanai: 4 minūtes

Svētku dienas neietilpst atvaļinājuma dienu skaitā

J
jautā:
01. septembrī, 2023
Ineta

Par atvaļinājuma piešķiršanu.
Ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma pirmā daļa, divas kalendārās nedēļas, tika piešķirta no 08.05.2023. līdz 22.05.2023. (pagarināts par vienu dienu – 8. maijs, Mātes diena). 20. jūnijs šajā periodā bija pārceltā darba diena, sestdiena.
Ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma otro daļu un papildatvaļinājumu (piecas darba dienas) vēlējos ņemt no 04.09.2023. Domāju, ka atvaļinājuma otrā daļa būs pilnas divas kalendārās nedēļas, bet personāldaļa informēja, ka man nepienākas vairāk par 10 kalendārajām dienām (astoņām darba dienām), jo 12 darba dienas jau esmu izņēmusi atvaļinājuma pirmajā daļā (saprotu, ka ieskaitīta pirmdiena pēc Mātes dienas un sestdiena, kas bija pārceltā darba diena). Tātad piešķīra no 04.09.2023. līdz 13.09.2023. (10 kalendārās dienas), pēc tam papildatvaļinājumu piecas darba dienas – no 14.09.2023. līdz 15.09.2023. un no 18.09.2023. līdz 20.09.2023.
Kur paliek mans atvaļinājums četras kalendārās nedēļas jeb 28 kalendārās dienas, ja kopā sanāk tikai 24 kalendārās dienas? Vai tas ir pareizi?
Lūdzu jūsu palīdzību!

A
atbild:
12. septembrī, 2023
Valsts darba inspekcija
Laura Akmentiņa, Klientu atbalsta nodaļas vadošā juriskonsulte

Saskaņā ar Darba likuma 149. panta pirmo daļu ikvienam darbiniekam ir tiesības uz ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu, kas nedrīkst būt īsāks par četrām kalendārajām nedēļām (28 kalendārajām dienām, kas ietver gan darba dienas, gan nedēļas atpūtas dienas), neskaitot svētku dienas.

Atbilstoši Darba likuma 149. panta otrajai daļai, darbiniekam un darba devējam vienojoties, ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu kārtējā gadā var piešķirt pa daļām, taču viena no atvaļinājuma daļām kārtējā gadā nedrīkst būt īsāka par divām nepārtrauktām kalendāra nedēļām.

Ņemot vērā minēto, ikvienam darbiniekam ik gadu ir tiesības uz četru kalendāra nedēļu (28 kalendāra dienu), neskaitot svētku dienas, ilgu atvaļinājumu. Savukārt, nosakot ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma laikā apmaksājamo dienu vai stundu skaitu, saskaņā ar Darba likuma 75. panta astoto daļu darba devējam jāņem vērā tas, cik dienu vai stundu atbilstoši nolīgtajam darba laikam vai darba grafikam darbiniekam būtu bijis jāstrādā, ja viņš nebūtu atvaļinājumā.

Situācijās, kad darbiniekam ir nolīgta piecu dienu darba nedēļa, četru kalendāra nedēļu ietvaros ir 20 darba dienas, kas ir apmaksājamas. Tas nozīmē – piešķirot identiska perioda atvaļinājumu, apmaksājamas ir 20 atvaļinājuma darba dienas. Izņēmums, kad atvaļinājuma apmaksājamo dienu skaits var palielināties, ir gadījumā, ja piešķirtā atvaļinājuma laikā ir svētku dienas. Atbilstoši Darba likumam tās netiek ieskaitītas atvaļinājumā, un faktiski atvaļinājums “nobīdās” uz priekšu par attiecīgo svētku dienu skaitu.

Ievērojot iepriekš minēto, ja darbinieks ir izmantojis ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu no 08.05.2023. līdz 22.05.2023. (ieskaitot), uzskatāms, ka darbinieks ir izmantojis ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma divas kalendāra nedēļas (14 kalendārās dienas), jo plānotā atvaļinājuma laikā bija svētku diena, t. i., 8. maijs (Mātes diena), kas atvaļinājuma laikā atbilstoši Darba likuma 149. pantā noteiktajam netiek ieskaitīta. Turklāt darbiniekam neizmantotā ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma daļa, ko darbinieks ir tiesīgs izmantot par individuālo darba gadu, ir divas kalendāra nedēļas (14 kalendārās dienas), kaut arī pirmās atvaļinājuma daļas izmantošanas periodā apmaksājamo atvaļinājuma dienu skaits bija palielinājies objektīvu iemeslu dēļ.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 245 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU