TĒMA: Pensijas

Abi vecāki ģimenē ar pieciem bērniem pensijā var doties 5 gadus ātrāk

J
jautā:
09. februārī, 2013
Aija Mitenberga

Vai 5 gadus ātrāk iet pensijā, ja ģimenē ir izaudzināti 5 bērni? Vai šo pensiju iegūst abi vecāki?

A
atbild:
14. februārī, 2013
Lidija Dārziņa
LV portāls

Likuma “Par valsts pensijām” 11.panta 4.daļā paredzēts: tiesības uz vecuma pensiju piecus gadus pirms likumā noteiktā pilnā pensijas vecuma sasniegšanas, ja apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 25 gadiem, ir bērna vecākam vai aizbildnim, kurš laika periodā, līdz bērns sasniedzis 18 gadu vecumu, ne mazāk kā astoņus gadus ir aprūpējis piecus vai vairāk bērnus. Likums šādas tiesības dod abiem vecākiem - gan tēvam, gan mātei – abi var doties pensijā piecus gadus ātrāk.

Patlaban pensijā var doties 57 gadu vecumā, tas ir, piecus gadus pirms pilnā pensijas vecuma (62 gadi) sasniegšanas.

Kā redzams likuma normā, lai būtu tiesības uz pensiju piecus gadus ātrāk, apdrošināšanas stāžam jābūt vismaz 25 gadiem.

Šādu tiesību nav personai, kurai atņemtas aprūpes vai aizgādības tiesības vai kura atcelta no aizbildņa pienākumu pildīšanas nekārtīgas šo pienākumu izpildīšanas dēļ.