Labdien! Vecmammai pirms deviņiem gadiem nomira laulātais. Laulātajam piederēja dzīvoklis, kurā abi dzīvoja. Laulātajam ir divi brāļi un divas meitas. Taču kā viņas mazbērns palīdzēju daudzās lietās, ko viņi nespēja izdarīt. Nesen esmu uzzinājis, ka netika veiktas procesuālās darbības saistībā ar nekustamo īpašumu (mantošana). Zinu, ka šo visu vajadzēja izdarīt gada laikā. Vai ir iespējams kārtot mantošanas lietu deviņus gadus vēlāk?
Civillikuma 693. pantā ir noteikts mantojuma pieņemšanas termiņš, proti:
Ja tajā laikā, kad aicina mantot, mantojums atrodas iespējamā mantinieka faktiskajā valdījumā vai ja šādu valdījumu viņš iegūst vēlāk un līdz iepriekš norādīto termiņu beigām nedod par mantojuma pieņemšanu noteiktu atsauksmi, atzīst, ka viņš to pieņēmis. Bet, ja iespējamais mantinieks, kura faktiskajā valdījumā manta neatrodas, palaiž garām nolikto termiņu, noteikti neizsakot savu gribu, tad atzīst, ka viņš mantojumu atraidījis.
Ja mantinieki, kas pieņēmuši mantojumu faktiskajā valdījumā, mantošanas iesniegumu iesniedz pēc Civillikumā noteiktā gada termiņa beigām, tad notārs pēc sava ieskata mantojuma atklāšanos neizsludina.
Tas nozīmē: ja mantojuma lieta vēl nav uzsākta, tad jums ir jāvēršas pie notāra, lai uzsāktu mantojuma lietu.
Lai uzsāktu mantojuma lietu, jums jādodas pie zvērināta notāra, kas praktizē apgabaltiesas darbības teritorijā (Rīgas, Kurzemes, Zemgales, Vidzemes vai Latgales apgabaltiesas), kur bija mantojuma atstājēja pēdējā deklarētā dzīvesvieta. Zvērinātu notāru kontaktinformācija pieejama šeit.
Pie notāra varat vērsties gan klātienē, gan attālināti.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!