DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
Šodien
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Pašvaldības
1
1

Vēl līdz 11. jūlijam pieņems vēsturisko kūdras ieguves vietu īpašnieku pieteikumus teritoriju izpētei un rekultivācijas plānu saņemšanai

Publicitātes attēls.

Privātpersonas un uzņēmumi, kuru īpašumā ir vēsturiskās kūdras ieguves vietas Vidzemes, Zemgales, Kurzemes vai Latgales plānošanas reģionu teritorijā, līdz 2025. gada 11. jūlijam vēl var pieteikties teritorijas bezmaksas izpētei un rekultivācijas plāna saņemšanai. Sagatavotos rekultivācijas plānus īpašnieki varēs izmantot, lai 2026. gadā pieteiktos Taisnīgas pārkārtošanās fonda atbalstam šo teritoriju rekultivācijai ar atbalsta intensitāti līdz pat 85% no attiecināmajām izmaksām.

Rekultivācijas plāns zemju īpašniekiem sniegs detalizētu informāciju par teritorijas pašreizējo stāvokli, piemērotākajiem atjaunošanas risinājumiem un iespējām teritorijas ilgtspējīgai izmantošanai nākotnē. Plānos būs noteikti konkrētās teritorijas apstākļiem un stāvoklim atbilstošākie rekultivācijas pasākumi, praktiskie soļi to ieviešanai, īstenošanas izmaksu prognozes un siltumnīcefekta gāzu (SEG) emisiju samazinājuma aprēķini.

Rekultivācijas plānu sagatavošana visos četros plānošanas reģionos tiks uzsākta 2025. gada trešajā ceturksnī.

Plāni tiks sagatavoti tikai tādā gadījumā, ja zemes īpašnieks būs parakstījis ieinteresētības apliecinājumu. Tajā pašā laikā tas neuzliek īpašniekam nekādas finansiālas vai juridiskas saistības, tostarp nav obligāti jāīsteno plānā ietvertās rekultivācijas aktivitātes. Tomēr jāuzsver, ka rekultivācijas plāna izstrādes laikā iegūtā informācija būs noderīga, gatavojot projekta pieteikumu atbalsta saņemšanai.

Izmantojot Taisnīgas pārkārtošanās fonda finansējumu, vēsturisko kūdras ieguves vietu zemju īpašnieki varēs īstenot šādus rekultivācijas pasākumus: apmežošanu, paludikultūru ieaudzēšanu (t.i., kultivējamu augu stādījumu ierīkošanu uz periodiski applūstošām vai mitrām kūdras augsnēm, augus izmantojot pēc tam medicīnā, būvniecībā, enerģētikā un arī dzīvnieku barības ražošanā u. c.), ūdenstilpju izveidi, renaturalizāciju, kā arī lielogu dzērveņu un krūmmelleņu audzēšanu.

Vēsturisko kūdras ieguves vietu rekultivācijas plānu izstrāde Latvijā tiek īstenota Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 6.1.1. specifiskā atbalsta mērķa “Pārejas uz klimatneitralitāti radīto ekonomisko, sociālo un vides seku mazināšana visvairāk skartajos reģionos” pasākuma 6.1.1.1. “Atteikšanās no kūdras izmantošanas enerģētikā” projekta “Atbalsts vēsturisko kūdras ieguves vietu revitalizācijai” ietvaros.

Projekta īstenošanas teritorijas ir atbilst Taisnīgas pārkārtošanās teritoriālajam plāna tvērumam, kurš nosaka Taisnīgas pārkārtošanās fonda finansējuma pieejamību Kurzemes, Latgales, Vidzemes un Zemgales statistiskajiem reģioniem saskaņā ar 2022.gada 25. novembrī spēkā esošo statistiski teritoriālo vienību nomenklatūras NUTS 3. līmenī. Projektā netiek ietvertas teritorijas, kas atrodas Rīgas un Jūrmalas valstspilsētās, Ādažu, Limbažu, Ogres, Ropažu, Ķekavas, Mārupes, Olaines, Salaspils, Saulkrastu, Siguldas un Tukuma novados.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI