Labdien!
Darbā tiek plānota apjomīga štatu samazināšana. Ir pagājis mēnesis, kopš esmu atgriezusies no dekrēta. Vai ir kāds likuma punkts, kas pasargā mani pirmo gadu pēc atgriešanās no BKA?
Situācijā, kad darba devējs ir ieplānojis veikt strukturālas izmaiņas, samazinot darbinieku skaitu, tam ir saistošs Darba likuma 104.–109. panta regulējums.
DL 104. pants definē darbinieku skaita samazināšanu kā darba līguma uzteikumu tādu iemeslu dēļ, kas nav saistīti ar darbinieka uzvedību vai viņa spējām, bet ir pietiekami pamatots ar neatliekamu saimniecisku, organizatorisku, tehnoloģisku vai līdzīga rakstura pasākumu veikšanu uzņēmumā. Tātad svarīgs ir pamatiemesls darbinieku skaita samazināšanai, tostarp tiesu praksē atzīts, ka ir būtiski, vai tiek likvidēts konkrēts amats, vai atlaists konkrēts darbinieks.
Ja darba devējs ir plānojis pret kopējo darbinieku kopskaitu 30 dienu laikā atlaist lielāku darbinieku skaitu (piemēram, piecus darbiniekus, ja nodarbināti ir vairāk nekā 20 līdz 50 darbinieku u. c.), tad situācija vērtējama kontekstā ar DL 105., 106. un 107. panta regulējumu – kolektīvā atlaišana.
Priekšrocības turpināt darba attiecības darbinieku skaita samazināšanas gadījumā regulē DL 108. pants:
Neviena no šā panta otrajā daļā minētajām priekšrocībām nav prioritāra salīdzinājumā ar pārējām.
Lai izlemtu, ar kuriem darbiniekiem darba attiecības ir saglabājamas, darba devējam jāveic darbinieku objektīvs un dokumentēts vērtējums.
Savukārt DL 109. pants paredz situācijas, kad darba devējam ir noteikts aizliegums vai ierobežojums uzteikt darba līgumu. Ir aizliegts uzteikt darba līgumu ar grūtnieci, kā arī ar sievieti pēcdzemdību periodā līdz vienam gadam, bet, ja sieviete baro bērnu ar krūti, – visā barošanas laikā, bet ne ilgāk kā līdz bērna divu gadu vecumam, izņemot gadījumus, kas noteikti šā likuma 101. panta pirmās daļas 1., 2., 3., 4., 5. un 10. punktā.
Nav tiesību uzteikt darba līgumu darbinieka pārejošas darbnespējas laikā, izņemot šā likuma 101. panta pirmās daļas 11. punktā noteikto gadījumu, kā arī laikā, kad darbinieks ir atvaļinājumā vai neveic darbu citu attaisnojošu iemeslu dēļ. Minētie ierobežojumi neattiecas uz šā likuma 101. panta pirmās daļas 10. punktā noteikto gadījumu. Tāpat ir aizliegts uzteikt darba līgumu ar darbinieku šā likuma 101. panta pirmās daļas 11. punktā noteiktajā gadījumā līdz darbspēju atgūšanai vai invaliditātes noteikšanai, ja darbnespējas iemesls ir nelaimes gadījums darbā vai arodslimība.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!