E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 29992
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Tieslietas
1
1

Sekas, ja bērna tēvs nav ierakstīts dzimšanas reģistrā

J
jautā:
23. jūlijā, 2023
Anonīms

Sveiki! Vēlos noskaidrot, kādi dokumenti jānokārto bāriņtiesā vai citur, ja bērna tēvs draud atņemt bērnu? Bērnam ir mātes uzvārds, un dzimšanas apliecībā bērna tēvs nav ierakstīts.

A
atbild:
21. augustā, 2023
Olga Lauva
juriste

Atbilstoši Civilstāvokļa aktu reģistrācijas likuma 34. panta ceturtajai daļai, ja bērna māte nav laulībā un līdz dzimšanas fakta reģistrācijai bērna paternitāte nav atzīta vai noteikta, dzimšanas reģistrā ieraksta ziņas tikai par viņa māti.

Bērna tēvs ir tiesīgs vērsties tiesā ar prasības pieteikumu par paternitātes noteikšanu un tiesas ceļā panākt, ka var tikt noteikta paternitāte. Tādējādi bērna tēvs būs ierakstīts bērna dzimšanas apliecībā, varēs pildīt savus vecāka pienākumus un izmantot vecāka tiesības.

Civillikuma 158. panta pirmā daļa paredz, ka prasību paternitātes noteikšanai tiesā var iesniegt bērna māte vai bērna aizbildnis, bērns pats pēc pilngadības sasniegšanas, kā arī persona, kas sevi uzskata par bērna bioloģisko tēvu. Saskaņā ar Civilstāvokļa aktu reģistrācijas likuma 35. panta pirmo daļu dzimšanas reģistra ierakstu papildina ar ziņām par bērna tēvu, ja bērnam paternitāte ir atzīta, noteikta vai paternitātes fakts konstatēts Civillikuma 154., 155., 157. un 158. pantā paredzētajā kārtībā.

Tātad, ja bērna tēvs nav ierakstīts bērna dzimšanas apliecībā, aizbildnību pār bērnu īsteno bērna māte. Bērna tēvs var tikties ar bērnu, rūpēties par viņu un sniegt bērnam uzturu, ja otrs vecāks (māte), kas ir ierakstīts bērna dzimšanas apliecībā, tam piekrīt. Ja mātei ir iebildumi par satikšanos (starp pusēm ir strīds) bez paternitātes jautājuma atrisināšanas (bērna tēvs ir tiesīgs vērsties tiesā ar prasības pieteikumu par paternitātes noteikšanu), viņa var nepiekrist tikšanās reizēm un vērsties tiesībsargājošajās iestādēs (policijā) savu un bērna likumīgo interešu aizsardzībai.  

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 200 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU