Labdien! Jautājums ir šāds: šķirta laulība pie notāra (pirms vairākiem gadiem), vienošanās puses apņemas, ka otrs vecāks maksās uzturlīdzekļus MK noteikumu noteiktajā apmērā (uzturlīdzekļi netiek maksāti). Vecāks, kuram ir pienākums maksāt uzturlīdzekļus, ir slims (paliekoši veselības traucējumi), līdz ar to nevar atrast darbu, ienākumi ir pabalsti. Vecāks, kam būtu jāsaņem uzturlīdzekļi, pie tiesu izpildītāja vēl nav vērsies. Vai vecāks, kuram ir pienākums maksāt uzturlīdzekļus, var darīt kaut ko, lai tiktu atbrīvots no šī pienākuma? Vai vecāks ar tiesu izpildītāja starpniecību var pieprasīt uzturlīdzekļus par visiem šiem gadiem?
Saskaņā ar Civillikumu vecākam neatkarīgi no savām spējām un mantas stāvokļa ir pienākums maksāt bērnam vismaz minimālos uzturlīdzekļus. Līdz ar to vecāku no minimālo uzturlīdzekļu maksāšanas neatbrīvo arī fakts, ka viņam ir veselības problēmas, kuru dēļ viņš nav nodarbināts.
Ņemot vērā iepriekš minēto, otram vecākam saglabājas tiesības uzsākt uzturlīdzekļu parāda piedziņu. Vienlaikus jāapsver parāda piedziņas lietderīgums, proti, vai būs iespējams no bērna tēva tos piedzīt.
Ja no bērna tēva naudu bērna uzturam neizdosies iegūt, tad otram vecākam ir tiesības vērsties Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijā un saņemt uzturlīdzekļus no fonda.
No šī gada ir paaugstinājies minimālais uzturlīdzekļu apmērs. Proti, vecākam par bērnu līdz septiņu gadu vecumam jāmaksā 185 eiro mēnesī, bet par bērnu no septiņu gadu vecuma – 222 eiro mēnesī. Uzturlīdzekļi no Uzturlīdzekļu garantiju fonda attiecīgi tiek maksāti 125 eiro un 150 eiro apmērā.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!