Labdien! Priecāšos par jūsu atbildi manis aprakstītajā situācijā. Es (Latvijas pilsone) biju attiecībās ar vīrieti (Latvijas nepilsoni, kurš nedzīvo Latvijā), no kura paliku stāvoklī. Grūtniecības sākumā (3. mēnesī) sastrīdējāmies. Viņš strīda laikā mani arī pagrūda, fiziski aizskāra, un es veicu ārpuskārtas ultrasonogrāfiju, lai pārliecinātos, vai ar bērnu viss ir kārtībā. Uz ginekoloģes aicinājumu reģistrēt šo faktu policijā es tomēr neatsaucos. Visu grūtniecības laiku biju viena pati. Bērnu pasaulē laidu viena pati un audzinu arī viena pati (viņam nu jau ir 1,5 mēneši). Iepriekš vīrietis noliedza, ka tas ir viņa bērns, kā arī minēja, ka netaisās palīdzēt finansiāli. Bērniņš piedzima. Dzimšanas apliecībā bērna tēvs netika reģistrēts. Pagāja 1,5 mēneši, un nu vīrietis vēlas, lai tiktu reģistrēts bērna dzimšana apliecībā kā tēvs. Vai ir iespējams bērna bioloģisko tēvu bērna dzimšanas apliecībā nereģistrēt un nedot tēvam tiesības uz bērnu? Jo: 1. vīrietis grūtniecības laikā fiziski aizskāra sievieti; 2. vīrietis sākotnēji noliedza, ka ir bērna tēvs; 3. vīrietis sarakstēs ar sievieti zemiski viņu apsaukāja un izteica dažādus draudus un lāstus; 4. vīrietis visā grūtniecības laikā un pēc tam stājās seksuālās attiecībās ar citām personām, no kurām tika iegūtas dažādas seksuāli transmisīvās slimības (mutes iekaisums, čūlas, izsitumi uz ādas utt.), kas apdraudētu sievieti un bērnu, ja bērns tiktu uzticēts šādai personai; 5. vīrietis grūtniecības laikā un pēc tam ir lietojis narkotiskās vielas un nav izteicis stingru gribu atteikties no šo vielu lietošanas; viņš arī smēķē un ikdienā regulāri lieto alkoholu (piemēram, alu, vīnu, retāk arī stipros grādīgos dzērienus); 6. vīrietis ir veicis manipulatīvas sarunas ar sievieti, kas ir ietekmējušas sievietes veselību, līdz ar to arī bērna veselību; 7. sieviete bailēs no šī vīrieša ir arī nomainījusi visus savus personas datus (vārdu, uzvārdu, telefona numuru, e-pasta adresi, dzīvesvietu, konta numuru), lai vīrietis viņu un bērnu neatrastu; sieviete šim vīrietim neuzticas un nevar iedomāties tādam cilvēkam uzticēt savu bērnu; 8. vīrietis sava vārda ierakstīšanu bērna dzimšanas apliecībā un citus dokumentus izmantotu personīgām interesēm, lai citā valstī (ne Latvijā) iegūtu vīzas pagarinājumu un varētu tur uzturēties. Vai ir iespējams bērna bioloģisko tēvu bērna dzimšanas apliecībā nereģistrēt un nedot tēvam tiesības uz bērnu? Paldies!
“Bērna mātei nav tiesību neļaut bērna bioloģiskajam tēvam reģistrēt sevi bērna dzimšanas apliecībā, ja viņš ir cēlis prasību tiesā,” LV portālam norāda zvērināta advokāte, sertificēta mediatore Marta Urbāne.
Arī saskaņā ar Civillikuma 158. pantu prasību paternitātes noteikšanai tiesā var iesniegt bērna māte vai bērna aizbildnis, bērns pats pēc pilngadības sasniegšanas, kā arī persona, kas sevi uzskata par bērna bioloģisko tēvu.
Savukārt Civillikuma 181. pants paredz bērna tiesības uzturēt personiskas attiecības un tiešus kontaktus ar jebkuru no vecākiem (saskarsmes tiesības).
Tātad no brīža, kad bērna tēvs būs ierakstīts bērna dzimšanas apliecībā, viņš varēs prasīt noteikt saskarsmes tiesību izmantošanas kārtību ar bērnu. Taču tiesa var uz laiku atņemt saskarsmes tiesības vecākam, ja saskarsme kaitē bērna interesēm un kaitējums citādi nav novēršams, norāda M. Urbāne.
Vienlaikus jāņem vērā, ka šobrīd, kamēr persona nav ierakstīta bērna dzimšanas apliecībā, tai nav nekādu tiesību vai pienākumu attiecībā uz bērnu.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!