Darbinieku skaita samazināšana

J
jautā:
06. jūlijā, 2023
Zane

Labdien! Vai darbinieku var atlaist slimības lapas laikā, ja notiek štatu samazināšana? Kādi ir darba devēja pienākumi un darbinieka tiesības? Ja var atlaist, vai darba devējam ir jāizmaksā atlaišanas kompensācija? Cik liela tā ir?

A
atbild:
13. jūlijā, 2023
Zaida Kalniņa
LV portāls

Ja uzņēmumā notiek darbinieku skaita samazināšana, tad darbiniekam, kam tobrīd ir darbnespēja, darba devējs nevar izteikt uzteikumu, pamatojoties uz Darba likuma 101. panta pirmās daļas 9. punktu (tiek samazināts darbinieku skaits). Šo aizliegumu nosaka Darba likuma 109. panta trešā daļa.

Uzteikt darba līgumu Darba likuma 101. panta pirmās daļas 9. punktā minētā iemesla (darbinieku skaita samazināšana) dēļ ir atļauts, ja darba devējam nav iespējams darbinieku ar viņa piekrišanu nodarbināt citā darbā tai pašā vai citā uzņēmumā.

Darba devēja uzteikums darbiniekam ir izsniedzams rakstveidā. Uzteikuma termiņš darbinieku skaita samazināšanas gadījumā ir viens mēnesis, bet, ja darbinieks ir persona ar invaliditāti, – divi mēneši. To nosaka Darba likuma 103. pants.

Darba likuma 108. pantā ir uzskaitītas priekšrocības turpināt darba attiecības, ja notiek darbinieku skaita samazināšana:

  • Priekšrocības turpināt darba attiecības ir tiem darbiniekiem, kuriem ir labāki darba rezultāti un augstāka kvalifikācija.
  • Ja darba rezultāti un kvalifikācija būtiski neatšķiras, priekšrocības palikt darbā ir tiem darbiniekiem:

1) kuri pie attiecīgā darba devēja nostrādājuši ilgāku laiku;

2) kuri pie attiecīgā darba devēja cietuši nelaimes gadījumā darbā vai saslimuši ar arodslimību;

3) kuri audzina bērnu vecumā līdz 14 gadiem vai bērnu ar invaliditāti vecumā līdz 18 gadiem;

31) kuru kā vecāku aprūpē ir tāda pilngadīga persona ar invaliditāti no bērnības, kurai nepieciešama īpaša kopšana;

4) kuriem ir divi vai vairāki apgādājamie;

5) kuru ģimenes locekļiem nav pastāvīga ienākuma;

6) kuri ir personas ar invaliditāti vai slimo ar staru slimību;

7) kuri piedalījušies Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidācijā;

8) kuriem līdz pensijas vecuma sasniegšanai atlicis mazāk par pieciem gadiem;

9) kuri, nepārtraucot darbu, kādā izglītības iestādē apgūst profesiju (amatu, arodu);

10) kuriem piešķirts politiski represētās personas statuss.

Neviena no minētajām priekšrocībām nav prioritāra salīdzinājumā ar pārējām.

Ja uzteikums pēc darbnespējas sakarā ar darbinieku skaita samazināšanu ir izteikts, tad darbiniekam pienākas atlaišanas pabalsts, kura apmēru regulē Darba likuma 112. pants.