Vai pašnodarbinātā ienākumus ņem vērā vecāku pabalsta aprēķinam

J
jautā:
23. aprīlī, 2023
Liene

Labdien! Esmu gan darba ņēmēja, gan pašnodarbinātā. Mani pašnodarbinātās ienākumi mēnesī nesasniedz Ministru kabineta noteikto minimālo mēneša darba algu. Vai provizoriskā bērna kopšanas un vecāku pabalsta aprēķināšanai varu izmantot tiešsaistē pieejamos kalkulatorus, ievadot tajos darba ņēmējas ienākumus? Vai abi ienākumi ir jāsummē? Kā pašnodarbinātā statuss ietekmēs pabalstus?

A
atbild:
11. maijā, 2023
Lidija Dārziņa
LV portāls

Ja pašnodarbinātā ienākumi ir mazāki par 620 eiro mēnesī un līdz ar to netiek veiktas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) pēc pilnās likmes – 31,07% (kas ietver apdrošināšanu arī vecāku pabalstam), pašnodarbinātā ienākumus nesummē ar darba algas ienākumiem vecāku pabalsta aprēķinam. Šādi pašnodarbinātā ienākumi neietekmē vecāku pabalsta apmēru.

Vecāku pabalstu aprēķina:

  • 43,75% apmērā no vidējās apdrošināšanas iemaksu algas, ja vecāki izvēlas pabalstu saņemt 19 mēnešus;
  • 60% apmērā no vidējās apdrošināšanas iemaksu algas, ja vecāki izvēlas pabalstu saņemt 13 mēnešus.

Informācija par vecāku pabalstu ir izklāstīta Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras mājaslapā šeit.