TĒMA: Nodokļi

Cik lieli ir pašnodarbinātā nodokļi

J
jautā:
06. aprīlī, 2023
Karīna

Labdien! Vēlos reģistrēties kā pašnodarbinātais un sniegt pakalpojumus Lietuvas uzņēmumam, ar kuru tiks noslēgts līgums par darba izpildi. Atlīdzība katru mēnesi tiks ieskaitīta kontā 1900 eiro apmērā. No šīs summas man pastāvīgi būs jāmaksā nodokļi. Izmantojot internetā pieejamo kalkulatoru, aprēķināju, ka neto peļņa būs aptuveni 1100 eiro. Vai nodokļi veidos 800 eiro jeb gandrīz 50%? Nav apgādājamo, nav invaliditātes. Paldies!

A
atbild:
27. aprīlī, 2023

Ja Latvijā ir reģistrēta saimnieciskā darbība un ja jūs sniegsiet pakalpojumus Lietuvas uzņēmumam, par gūto ienākumu jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) Latvijā.

IIN tiek aprēķināts un samaksāts, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju. IIN ir progresīvās likmes:

  • 20% – gada ienākumam līdz 20 004 eiro;
  • 23% – gada ienākumam no 20 004 eiro līdz 78 100 eiro;
  • 31% – gada ienākumam, kas pārsniedz 78 100 eiro.

VSAOI tiek aprēķinātas un samaksātas, iesniedzot ceturkšņa “Pašnodarbinātā vai darba ņēmēja ziņojumu”. Pašnodarbinātās personas obligāto iemaksu objekts ir brīvi izraudzīti ienākumi no saimnieciskās darbības, un obligātās iemaksas tiek veiktas par mēnesi, kurā ienākumi (ieņēmumi, no kuriem atskaitīti izdevumi) ir sasnieguši 620 eiro mēnesī, piemērojot likmi 31,07% (192,63 eiro (31,07% no 620)). Ja iemaksas neveic no visas ienākuma summas, bet tikai no 620 eiro, papildus jāveic iemaksas pensiju apdrošināšanai – 10% no summas, kas pārsniedz 620 eiro. Proti, ienākumu daļai, kurai netiek piemērota lielākā likme (31,07%), tiek piemērota 10% likme – pensiju apdrošināšanai.