TĒMA: Nodokļi

Vai zemes īpašnieks ir tiesīgs prasīt arī NĪN

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
20. februārī, 2023
Gita

Labdien! Vai zemes īpašnieks saskaņā ar likuma “Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937. gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un piemērošanas kārtību” 38. pantu (30.09.2021. redakcijā, kas stājās spēkā ar 01.01.2022.), kas nosaka, ka “būves īpašniekam uz likuma pamata ir pienākums maksāt lietošanas maksu zemes īpašniekam par zemes lietošanas tiesībām”, papildu zemes piespiedu lietošanas maksai ir tiesīgs prasīt no būves īpašnieka maksāt nekustamā īpašuma nodokli proporcionāli lietotajiem kvadrātmetriem?

A
atbild:
22. februārī, 2023
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Jautājumā ir pareizi norādīts, ka saskaņā ar likuma “Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937. gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un piemērošanas kārtību” 38. panta otro daļu būves īpašniekam uz likuma pamata ir pienākums maksāt lietošanas maksu zemes īpašniekam par zemes lietošanas tiesībām. Likumiskās lietošanas maksas apmērs ir četri procenti no lietošanā esošās zemes kadastrālās vērtības gadā, bet ne mazāks par 50 eiro gadā. Būves īpašnieks un zemes īpašnieks var rakstveidā vienoties par citu lietošanas maksas apmēru [..]. Tas nozīmē, ka šajā lietošanas maksā nekustamā īpašuma nodoklis nav iekļaujams, ja vien puses nav vienojušās par pretējo. Tāpat nodokļa maksājumu nevar uzskatīt par nastu vai apgrūtinājumu, kas jāuzņemas būves īpašniekam saskaņā ar minētā likuma 40. panta otrās daļas 2. punktu.