Piedziņas vēršana uz laulāto kopmantu

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
15. februārī, 2023
Sabīne

Labdien!

Dēls man uzdāvināja mašīnu. Izrādījās, ka manam vīram ir parādi, un tiesu izpildītājs manai mašīnai uzlika liegumu. Vai es varu kaut ko darīt šajā situācijā, lai liegums tiktu noņemts?

A
atbild:
22. februārī, 2023

Ja automašīna ir iegādāta laulības laikā un Uzņēmumu reģistrā nav reģistrēts laulības līgums par mantas šķirtību, tiesu izpildītājs var vērst piedziņu uz transportlīdzekli kā daļu laulāto kopmantā esošās mantas un uzlikt liegumu CSDD.

Civillikuma 89. pants nosaka: katrs laulātais patur mantu, kas piederējusi viņam pirms laulības, tāpat arī to mantu, ko viņš iegūst laulības laikā kā atsevišķu mantu.

Viss, ko laulības laikā laulātie iegūst kopīgi vai viens no viņiem, bet ar abu laulāto līdzekļiem vai ar otra laulātā darbības palīdzību, ir abu laulāto kopīga manta. Šaubu gadījumā jāpieņem, ka šī manta pieder abiem līdzīgās daļās.

Civillikuma 91. pants nosaka:

“Katra laulātā atsevišķa manta it sevišķi ir:

  • manta, kas laulātajam piederējusi pirms laulības vai ko laulātie līgumā noteikuši par atsevišķu mantu;
  • priekšmeti, kas noder tikai viena laulātā personīgai lietošanai vai vajadzīgi viņa patstāvīgā darbā;
  • manta, ko viens laulātais ieguvis bez atlīdzības laulības laikā;
  • laulātā atsevišķās mantas ienākumi, kas nav nodoti ģimenes un kopīgās mājsaimniecības vajadzībām;
  • manta, ar ko atvietota iepriekšējos (1.–4.) punktos minētā manta.

Tas, ka zināma manta ir atsevišķa, jāpierāda tam laulātajam, kas to apgalvo. Tas, ka nekustamais īpašums ir viena laulātā atsevišķa manta, ierakstāms zemes grāmatās.”

Ja jūs tiesu izpildītājam iesniedzāt dokumentāciju, kas pierāda, ka automašīna ir jūsu atsevišķā manta, tiesu izpildītājam būs pamatojums noņemt liegumu CSDD.

Civilprocesa likuma 633. panta pirmā daļa nosaka: personai, kas uzskata, ka tai ir kādas tiesības uz aprakstīto kustamo mantu vai nekustamo īpašumu, uz kuru tiek vērsta piedziņa, vai tā daļu, jāceļ prasība tiesā pēc vispārējās lietu piekritības.