E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 28664
Lasīšanai: 3 minūtes

Darbinieku skaita samazināšana

J
jautā:
14. februārī, 2023
Irina

Strādāju veikalu tīklā “Mego”. Ieņemamais amats – vecākā pārdevēja. Pirms mēneša saņēmu mutisku brīdinājumu, ka mana darbavieta tiks likvidēta. Esmu saņēmusi priekšlikumu pārejai darbā uz citu veikalu tīkla “Mego” veikalu, līdzīgu amata vietu (vecākā pārdevēja). Šis piedāvājums mani neapmierina.
Vai es varu pieprasīt (ņemot vērā manu atteikumu pāriet strādāt uz citu veikalu) atlaist mani, balstoties uz štata vietu samazinājumu? Vai šādā gadījumā darba devējs ir tiesīgs mani atbrīvot, pamatojoties uz pušu
savstarpēju vienošanos? Paldies!

A
atbild:
23. februārī, 2023
Zaida Kalniņa
LV portāls

Darba devējam ir tiesības veikt saimnieciska un organizatoriska rakstura pasākumus un to rezultātā īstenot darbinieku skaita samazināšanu vai amatu likvidēšanu. Par šīm izmaiņām darbinieki ir jāinformē rakstveidā.

Saskaņā ar Darba likuma 104. panta pirmo daļu darbinieku skaita samazināšana ir darba līguma uzteikums tādu iemeslu dēļ, kas nav saistīti ar darbinieka uzvedību vai viņa spējām, bet ir pietiekami pamatots ar neatliekamu saimniecisku, organizatorisku, tehnoloģisku vai līdzīga rakstura pasākumu veikšanu uzņēmumā. Ja darba devējs uzskata par lietderīgu uzņēmumā veikt saimnieciska un organizatoriska rakstura pasākumus un to rezultātā īstenot darbinieku skaita samazināšanu vai amatu likvidēšanu, darba devējam ir tiesības rakstveidā uzteikt darbiniekam darba līgumu, pamatojoties uz Darba likuma 101. panta pirmās daļas 9. punktu, – darbinieku skaita samazināšana, ievērojot Darba likuma 26. nodaļā noteikto darba līguma uzteikšanas kārtību (tai skaitā Darba likuma 101. panta ceturtajā daļā darba devējam noteikto pienākumu).

Darba likuma 101. panta ceturtā daļa darba devējam uzliek par pienākumu piedāvāt darbiniekam citu darbu tai pašā vai citā darba devēja uzņēmumā, ja šāda iespēja uzņēmumā pastāv. Ja darbinieks nepiekrīt darba devēja piedāvājumam, darba līgums ir uzsakāms saskaņā ar Darba likuma 101. panta pirmās daļas 9. punktu.

Ja darba attiecības tiek izbeigtas, pamatojoties uz Darba likuma 101. panta pirmās daļas 9. punktu, darbiniekam ir izmaksājams atlaišanas pabalsts Darba likuma 112. pantā norādītajā apmērā, ņemot vērā darbinieka darba stāžu konkrētajā uzņēmumā.

Pusēm nav aizliegts darba attiecības izbeigt uz vienošanās līguma pamata. Ja darba attiecības tiek izbeigtas ar vienošanās līgumu, pamatojoties uz Darba likuma 114. pantu, jāņem vērā, ka tas neparedz darba devēja obligātu pienākumu atlaišanas pabalsta izmaksai. Tomēr darbinieks to var prasīt.  Vienošanās līguma priekšrocība ir, reģistrējoties Nodarbinātības valsts aģentūrā bezdarbnieka statusam, tiesības bezdarbnieka pabalsta izmaksu saņemt no pirmā bezdarba mēneša.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 183 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU