Prēmijas izmaksa

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
15. decembrī, 2022
Nadina

Labdien!
Vai darba devējam ir jāizmaksā vienreizējā prēmija (t. s. “13. alga”) arī darbiniekam, kurš tobrīd atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā?

A
atbild:
20. decembrī, 2022
Zaida Kalniņa
LV portāls

Valsts un pašvaldību sektorā nodarbināto prēmēšanas nosacījumi ir ietverti Atlīdzības likuma 16. pantā. Savukārt privātā sektora darbinieku prēmēšanas nosacījumus ārējie normatīvie akti neregulē.

Tā ir darba devēja kompetence noteikt uzņēmumā darbinieku prēmēšanas kārtību un nosacījumus (kritērijus) prēmiju saņemšanai. Tas nozīmē, ka prēmēšanas kārtībai jābūt zināmai visiem darbiniekiem.

Prēmija ir darba devēja piešķirtā papildu samaksa par labi padarītu darbu, sasniegumiem u. c. visiem darbiniekiem zināmiem vienotiem kritērijiem, ko izmaksā nereti saskaņā ar darbinieka ikgadējo novērtējumu. Tādējādi darbiniekam, kas atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā un attiecīgajā gadā nav veicis darba pienākumus, kā arī nav piedalījies novērtēšanā un saņēmis novērtējumu, darba devējam nav objektīva pamata izmaksāt ikgadējo prēmiju.

Par tiesībām saņemt ikgadējo prēmiju būtu jāinteresējas savā darba vietā.

Papildu informācija par darbinieku prēmēšanu pieejama LV portāla publikācijā “Prēmijas un to piešķiršanas nosacījumi”.