E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 27879
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Mājoklis
2
2

Ēku novietnes atbilstība ugunsdrošības prasībām

J
jautā:
15. novembrī, 2022
Karīna

Labdien!

02.09.2022. BIS tika iesniegts paziņojums par būvniecību koka šķūņa (2,82 m2) un siltumnīcas (8 m2) novietošanai savā zemesgabalā, Medemciemā, Olaines novadā. 14.09.2022. ar termiņu līdz 22.09.2022. Olaines būvvalde pieprasīja papildus iesniegt situācijas plānu par ēku novietošanu zemesgabalā, kas 22.09.2022. tika izdarīts. Pēc neilga laika tika saņemts zvans no Olaines būvvaldes, kurā tika paskaidrots, ka paziņojumu par būvniecību nevar apstiprināt, jo 07.09.2022. (informācija no būvvaldes speciālista) stājās spēkā jaunie Olaines novada apbūves noteikumi, kuri paredz teritorijas veida maiņu no “dārzkopību sabiedrības teritorijas” uz “savrupmāju apbūves teritoriju”, kurai ir saistoši Ministru kabineta 30.04.2013. noteikumi Nr. 240 “Vispārīgie teritorijas plānošanas, izmantošanas un apbūves noteikumi” un Ministru kabineta 30.06.2015. noteikumi Nr. 333 “Noteikumi par Latvijas būvnormatīvu LBN 201-15 “Būvju ugunsdrošība” ”, kuros noteikts, ka mūsu šķūnis (palīgēka) pēc ugunsnoturības pakāpes tiek klasificēts kā U3 būve un ir novietojams 5 m attālumā no īpašuma juridiskajām robežām. Ja mēs vēlamies ēkas novietot tajā vietā, kur gribējām, ir jābūt notariāli apstiprinātai vienošanās ar kaimiņiem par ēkas apgrūtinājuma servitūtu, kuru reģistrē zemesgrāmatā. Vai Olaines būvvaldes rīcība ir tiesiska? Vai mūsu lieta ir jāizskata pēc vecajiem noteikumiem, kas bija spēkā paziņojuma par būvniecību iesniegšanas dienā, kad jaunie noteikumi vēl nebija stājušies spēkā?

A
atbild:
07. decembrī, 2022
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Šajā gadījumā izšķiroša nozīme ir nevis pašvaldības apbūves noteikumos noteiktajam, bet Ministru kabineta 2015. gada 30. jūnija noteikumu Nr. 333 “Latvijas būvnormatīvs LBN 201-15 “Būvju ugunsdrošība” ” prasībām, kuru 29. punkts paredz, ka būvēm ar U3 ugunsnoturības pakāpi minimālais ugunsdrošības attālums līdz blakus esošo zemes vienību robežām ir vismaz pieci metri, un saskaņā ar LBN 201-15 pielikuma 7. tabulu minimālā ugunsdrošības atstarpe starp būvēm, kurām ir noteikta U3 ugunsnoturības pakāpe, ir 10 metri.

Vienlaikus LBN 201-15 paredz, ka minimālās ugunsdrošības atstarpes starp divos blakus esošos zemesgabalos izvietotām mazstāvu dzīvojamām mājām un saimniecības ēkām var samazināt, ja būvju stāvu kopējā platība nav lielāka par šī būvnormatīva pielikuma 3. tabulā norādītajiem ugunsdrošības nodalījuma maksimāli pieļaujamajiem lielumiem. Tādēļ šaubu gadījumā būtu jāvēršas pie attiecīga eksperta, kas varētu sniegt atzinumu par ēku novietnes atbilstību ugunsdrošību reglamentējošo normatīvo aktu prasībām.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 161 jautājumu. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU