E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 27293
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Tieslietas
1
2
1
2

Par laulības šķiršanu ar cietumnieku

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
09. septembrī, 2022
Sindija

Sveicināti! Esmu noslēgusi laulību ieslodzījuma vietā un tagad vēlos šķirties, taču mans vīrs vēl joprojām atrodas cietumā. Viņš tiks atbrīvots nākamajā gadā. Kā būtu pareizāk uzsākt šķiršanās procesu šajā situācijā? Paldies!

A
atbild:
27. septembrī, 2022

Atbildi uz līdzīgu jautājumu LV portāls ir sniedzis jau iepriekš, un tā ir pieejama šeit.

Laulību Latvijā var šķirt pie notāra vai tiesā. Ja vīrs un sieva piekrīt laulības šķiršanai, to ir vienkāršāk izdarīt ar zvērināta notāra palīdzību.

Jāņem vērā, ka notārs laulību var šķirt tikai tad, ja abas puses par to vienojas un tām nav nepilngadīgu bērnu un kopīgas mantas, vai ja abas puses vienojas par mantas sadali un kopīgo nepilngadīgo bērnu aizgādību, noslēdzot rakstveida vienošanos. 

Zvērināts notārs uzsāk laulības šķiršanas lietu tad, kad ir saņemts abu laulāto kopīgs iesniegums par laulības šķiršanu, un šo iesniegumu taisa kā notariālu aktu, kas darāms notāra un abu laulāto klātbūtnē.

Ja vīrs atrodas cietumā, tad notārs jāizsauc uz turieni, ja vien to atļauj cietuma vadība. 

Atbilstoši Notariāta likuma 36. panta otrajai daļai personām, kuras nevar ierasties pie zvērināta notāra, viņš var taisīt aktus un apliecinājumus šo personu atrašanās vietā un arī pēc darba laika.

Tāpat pastāv iespēja laulību šķirt attālināti. Tādā gadījumā abiem laulātajiem nepieciešams elektroniski drošs paraksts, labs interneta pieslēgums, mikrofons un kamera. Vairāk par laulības šķiršanu attālināti pie zvērināta notāra varat lasīt šeit.

Zvērināts notārs uzsāks laulības šķiršanas lietu tad, kad saņems abu laulāto kopīgu iesniegumu par laulības šķiršanu, taču laulība netiks šķirta agrāk nekā pēc 30 dienām, skaitot no laulības šķiršanas lietas uzsākšanas dienas. Šajā termiņā vienam vai abiem laulātajiem ir tiesības atsaukt laulības šķiršanas pieteikumu.

Ja zvērināts notārs noteiktajā termiņā nebūs saņēmis laulības šķiršanas atsaukumu, laulība tiks šķirta no dienas, kad zvērināts notārs būs taisījis laulības šķiršanas apliecību.

Atbilstoši Ministru kabineta noteikumu Nr. 737 “Noteikumi par zvērinātu notāru atlīdzības taksēm un to noteikšanas kārtību” 54. punktam zvērināta notāra amata atlīdzības takse par laulības šķiršanas lietu vešanu ir 71,14 eiro, kam vēl jāpieskaita pievienotās vērtības nodokļa summa un izdevumi, kas radīsies, notāram izbraucot uz cietumu.

Ja laulības šķiršana pie notāra nebūs iespējama, laulību var izšķirt tiesas ceļā, taču tas būs ilgāks un sarežģītāks process. Šādā gadījumā jums jāiesniedz tiesā prasības pieteikums par laulības šķiršanu.

Par prasības pieteikumu laulības šķiršanas lietā parastajā kārtībā ir jāmaksā valsts nodeva 145 eiro, taču, ja šķiršana notiek ar personu, kura notiesāta ar brīvības atņemšanu uz laiku, kas nav mazāks par trim gadiem, valsts nodeva ir 15 eiro. Šāda kārtība noteikta Civilprocesa likuma 34. panta pirmās daļas 2. punktā.

Lai šķirtu laulību, tiesas procesā ir jāpiedalās abām pusēm, taču šādā situācijā, ka viena no pusēm atrodas ieslodzījumā un tai nav iespējas ierasties, tiesa var atzīt par pietiekamu lietas izskatīšanai rakstveida paskaidrojumu vai arī lemt par lietas izskatīšanu videokonferences režīmā.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas