E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 26400
Lasīšanai: 4 minūtes

Vai studentu brauciens prakses nolūkā uz citu valsti ir komandējums

J
jautā:
24. maijā, 2022
Eva

Labdien! Jautājums par ar komandējumiem. Erasmus+ projekta ietvaros no profesionālās izglītības iestādes (pārstāv mākslas un dizaina programmas) Rīgā uz citu Eiropas valsti tiek praksē sūtīti studenti uz ilgāku laiku par 30 kalendārajām dienām.
Komandējuma mērķis ir darba prakse uzņemošās valsts uzņēmumos saistītā nozarē ar dizainu un mākslu, balstoties uz skolēnu mācību programmu. Mērķis ir papildināt praktiskās un teorētiskās zināšanas, gūt papildu pieredzi.
1) Vai šis komandējums ir “mācību komandējums”?
2) Vai tādā gadījumā uz šo komandējumu ir attiecināms Ministru kabineta noteikumu Nr. 969 II punkta 15. punkts?:
“15. Ja darbinieks dodas mācību komandējumā uz laiku, kas ilgāks par 30 dienām, tad par laiku, kas pārsniedz 30 dienas, dienas naudu neizmaksā. Budžeta iestādes vadītājs atsevišķos gadījumos ir tiesīgs no ministrijai vai citai centrālajai valsts iestādei piešķirtajiem valsts budžeta līdzekļiem noteikt dienas naudu vai tās daļu par mācību komandējuma laiku, kas ilgāks par 30 dienām. Komersants atsevišķos gadījumos, kas nav regulāri un sistemātiski un kas nav saistīti ar darbinieka nosūtīšanu Darba likuma izpratnē, ir tiesīgs noteikt darbiniekam dienas naudu vai tās daļu par mācību komandējuma laiku, kas ilgāks par 30 dienām.”
3) Respektīvi, vai pēc likuma pastāv iespēja izmaksāt dienas naudu tikai par 30 dienām?

A
atbild:
02. jūnijā, 2022
Valsts darba inspekcija
Dace Stivriņa, Klientu atbalsta nodaļas vadītāja

Darba likumā noteikts vispārīgs regulējums darba devēja pienākumiem sakarā ar darba braucienu vai komandējumu, savukārt jautājumus, kas saistīti ar komandējumu tiesisko regulējumu, nosaka MK noteikumi Nr.  969 “Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi”.

Noteikumu 2. punktā ir noteikts, ka par komandējumu šo noteikumu izpratnē uzskatāms ar komersanta, organizācijas, iestādes vai citas institūcijas (turpmāk – institūcija) vadītāja vai viņa pilnvarotas personas rakstisku rīkojumu apstiprināts darbinieka, ierēdņa, karavīra, Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonas ar speciālo dienesta pakāpi, valsts drošības iestādes amatpersonas un citas fiziskās personas, kura nav darba attiecībās ar institūciju, kas sūta to komandējumā, un kura savu darbu nepilda savas saimnieciskās darbības ietvaros (ja personas komandējums ir saistīts ar tādu mērķu sasniegšanu un uzdevumu veikšanu, kuri paredzēti attiecīgās institūcijas statūtos (nolikumā)) (turpmāk – darbinieks), brauciens uz noteiktu laiku uz citu apdzīvotu vietu Latvijas Republikā vai, ja darbinieka pastāvīgā darba vieta ir ārvalstī, – ārvalstī, vai uz ārvalstīm, kā arī no ārvalstīm uz Latvijas Republiku (ja darbinieka pastāvīgā darba vieta ir ārvalstīs), lai:

2.1. pildītu darba vai dienesta uzdevumus;

2.2. papildinātu zināšanas un paaugstinātu kvalifikāciju (turpmāk – mācību komandējums), izņemot gadījumu, ja darbinieks nosūtīts uz izglītības iestādi amata (darba) pienākumu izpildei nepieciešamās izglītības iegūšanai.

Valsts darba inspekcija vērš uzmanību, ja darbinieks tiek nosūtīts komandējumā, tad saskaņā Darba likuma 76. panta pirmās daļas 1. punktu darba devējam ir pienākums atlīdzināt tos darbinieka izdevumus, kuri atbilstoši darba līguma noteikumiem nepieciešami darba veikšanai vai arī ir radušies ar darba devēja piekrišanu, īpaši izdevumus, kas ir saistīti ar darbinieka komandējumu.

Valsts darba inspekcijas ieskatā, jūsu situācija neatbilst MK noteikumos Nr. 969 noteiktajam komandējuma jēdzienam, līdz ar to nav pamata piemērot MK noteikumus Nr. 969.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 90 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU