Kā nosaka iegādes vērtību dāvinātam īpašumam

J
jautā:
08. janvārī, 2021
Mārīte

Labdien! Veicot dāvinājumu, tika noteikta dāvinājuma vērtība, kas pārsniedza kadastrālo vērtību. Uz pārdošanu neattiecas kapitāla pieauguma izņēmumi. No kādas vērtības tiks aprēķināta kapitāla pieauguma starpība?

A
atbild:
22. janvārī, 2021
Lidija Dārziņa
LV portāls

Likums “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” paredz, ka ienākumu no nekustamā īpašuma pārdošanas apliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli kā ienākumu no kapitāla pieauguma. Nodokļa likme ir 20% starpībai (ienākuma summai), kāda veidojas, no pārdošanas ieņēmuma atņemot īpašuma iegādes vērtību.

Ja nekustamais īpašums iegūts uz dāvinājuma līguma pamata, par tā iegādes vērtību uzskata dāvinājuma līgumā norādītā konkrētā nekustamā īpašuma vērtību, kas nav lielāka par nekustamā īpašuma atsavināšanas (pārdošanas) cenu.

Ja dāvinājums saņemts no radinieka (fiziskās personas, kuru ar nodokļa maksātāju saista laulība vai radniecība līdz trešajai  pakāpei Civillikuma izpratnē), iegādes vērtības noteikšanai ir citi kritēriji.

Jebkurā gadījumā par savu individuālo situāciju ir jākonsultējas Valsts ieņēmumu dienestā.