E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 30149
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Nodokļi

Par nodokļa piemērošanu dāvināta īpašuma pārdošanas ienākumam

J
jautā:
09. augustā, 2023
Kaspars

Labdien! Man pieder zeme, kura atrodas pilsētas teritorijā un pēc teritoriālā plāna paredzēta kā privātmāju apbūves zeme. Zemesgrāmatā nav norādes par zemes lietošanas mērķi, bet robežplānā zemei ir norāde: lauksaimniecībai izmantojamā zeme. Biju paredzējis būvēt privātmāju, bet apstākļi ir mainījušies. Zeme ir iegūta īpašumā, saņemot zemi no sievas kā dāvinājumu. Sieva zemi iepriekš saņēma mantojumā. Šobrīd vēlos pārdot minēto zemi un iegādāties dzīvokli. Šī zeme ir mans vienīgais īpašums. Vai man jāmaksā kapitāla pieauguma nodoklis 20% apmērā, vai tomēr es varu pretendēt uz nodokļa atvieglojumu, kad pārdotais īpašums ir bijis vienīgais un gadu pirms vai gadu pēc tā pārdošanas tiek iegādāts jauns funkcionāli līdzīgs īpašums?

A
atbild:
21. augustā, 2023
Valsts ieņēmumu dienests
Evita Teice-Mamaja, Sabiedrisko attiecību daļas galvenā sabiedrisko attiecību speciāliste

Diemžēl jautājumā nav norādīti svarīgākie kritēriji (piemēram, nekustamā īpašuma dāvinājuma līguma datums), lai varētu sniegt konkrētu atbildi par iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošanu. Tādēļ atbildam vispārīgi, bet precīzas atbildes iegūšanai aicinām jautājuma uzdevēju sazināties ar VID.

Vispārējā gadījumā likums “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” (likums) paredz, ka no ienākuma, kas gūts, pārdodot nekustamo īpašumu, ir jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (kā par ienākumu no kapitāla pieauguma).

Arī tad, ja nekustamais īpašums ir saņemts kā dāvinājums, pārdodot šo īpašumu, nodoklis no ienākuma jāmaksā, ja vien konkrētajā situācijā nav piemērojams nodokļa atbrīvojums.

Pārdodot dāvinājumā saņemto nekustamo īpašumu, ja tas ir vienīgais nekustamais īpašums, nodoklis nebūtu jāmaksā, ja gūtais ienākums tiktu ieguldīts funkcionāli līdzīgā nekustamajā īpašumā 12 mēnešu laikā pēc nekustamā īpašuma atsavināšanas vai arī pirms nekustamā īpašuma atsavināšanas.

Ja pēc vienīgā nekustamā īpašuma pārdošanas vietā tiek iegādāts lētāks īpašums, tātad tiek ieguldīts mazāks ienākums, tad starpība, kas veidojas, no nekustamā īpašuma pārdošanas cenas atņemot tā iegādes vērtību un ieguldīto ienākumu, ir uzskatāma par ienākumu no kapitāla pieauguma un no tā ir jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis.

Iegādes vērtība dāvinātam nekustamajam īpašumam, ja tā nav norādīta dāvinājuma līgumā, atkarīga gan no tā, kas ir dāvinātājs (tuvs radinieks vai laulātais), gan no tā, kad dāvinātājs šo īpašumu iegādājies.

Tomēr, lai saņemtu precīzāku informāciju par nodokļa piemērošanu individuālā gadījumā, aicinām sazināties ar Valsts ieņēmumu dienestu, zvanot uz VID konsultatīvo tālruni 67120000, uzdodot jautājumu rakstiski VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmas sadaļā “Sarakste ar VID” vai piesakoties padziļinātajai konsultācijai (izvēloties tēmu “Kapitāla pieauguma nodoklis (fiziskām personām”).

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 159 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas