TĒMA: Nodokļi

Vai pašnodarbinātais var būt darba devējs

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
17. maijā, 2022
Matīss

Vai pašnodarbinātais var pieņemt darbā cilvēkus? Un kādi nodokļi jāmaksā par viņiem?

A
atbild:
21. maijā, 2022
Lidija Dārziņa
LV portāls

Pašnodarbinātajam, kas veic saimniecisko darbību, ir tiesības savas saimnieciskās darbības veikšanai algot darbiniekus. Fiziskajai personai, kas nodarbina darbinieku, ir pienākums reģistrēties Valsts ieņēmumu dienestā kā darba devējam, aprēķināt un ieturēt no algas nodokļus un pārskaitīt budžetā.

Ministru kabineta 2010. gada 7. septembra noteikumi Nr. 827 “Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli” nosaka kārtību, kādā darba devējs iesniedz ziņas par darba ņēmējiem un darba devēja ziņojumus par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām no darba ņēmēju darba ienākumiem, iedzīvotāju ienākuma nodokli un uzņēmējdarbības riska valsts nodevu pārskata mēnesī.

Par darbiniekiem jāmaksā darbaspēka nodokļi – iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI).