TĒMA: Mājoklis

Dzīvokļa īpašnieka pienākumi

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
12. maijā, 2022
Sigita

Labdien! Situācija šāda: dzīvoklis ir kopīpašumā (1/2 un 1/2), zemesgrāmatā ierakstīti abi īpašnieki. Abi ir deklarēti dzīvoklī. Viens no īpašniekiem vairs faktiski nedzīvo dzīvoklī. Vai arī šajā gadījumā uz viņu attiecas tas, ka viņam ir, tā teikt, jāveic kādi komunālie maksājumi u. tml.? Lai arī faktiski viņš nelieto ne ūdeni, ne apkuri utt. Un tajā pašā laikā man kā otram īpašniekam jāmaksā par atkritumu apsaimniekošanu u.tml. (jo tas ir atkarīgs no deklarēto personu skaita dzīvoklī). Paldies!

A
atbild:
20. maijā, 2022
Inese Helmane
LV portāls

Dzīvokļa īpašuma likuma 10. pants noteic, ka dzīvokļa īpašniekam ir pienākums:

  • piedalīties dzīvojamās mājas pārvaldīšanā;
  • segt dzīvojamās mājas pārvaldīšanas izdevumus šā likuma 13. pantā noteiktajā kārtībā;
  • norēķināties par saņemtajiem pakalpojumiem, kas saistīti ar dzīvokļa īpašuma lietošanu (piemēram, apkure, aukstais ūdens, kanalizācija, sadzīves atkritumu izvešana);
  • maksāt uz dzīvokļa īpašumu attiecinātos nodokļus;
  • maksāt zemes nomas maksu vai likumisko lietošanas maksu par zemes lietošanas tiesībām, ja dzīvojamā māja atrodas uz citai personai piederošas zemes; u. c.

Civillikuma 994. pants noteic, ka par nekustama īpašuma īpašnieku atzīstams tikai tas, kas par tādu ierakstīts zemesgrāmatās.

Ja otrs dzīvokļa īpašnieks ir reģistrēts zemesgrāmatā, tad uz viņu attiecas Dzīvokļa īpašuma likuma 10. pants.