Kam piedziņas gadījumā jāpaziņo par nekustamā īpašuma izsoli

J
jautā:
05. aprīlī, 2022
Aleksa

Labdien! Vai kreditors bez tiesas lēmuma, nebrīdinot parādnieku, ir tiesīgs pārdot nekustamā īpašuma 1/2 domājamo daļu no laulāto īpašuma? Vai ZTI, vēršot piedziņu uz 1/2 domājamo daļu no laulāto īpašuma, neinformē par to laulāto, kas ir īpašuma īpašnieks? Kā būtu noformējamas laulāto īpašuma attiecības, lai piedziņa netiktu vērsta uz 1/2 domājamo daļu no laulāto īpašuma?

A
atbild:
27. aprīlī, 2022

Kreditors bez tiesiska pamata nevar pārdot kreditoram ieķīlātu nekustamo īpašumu.

Jāņem vērā, ka kreditors parasti nav nekustamā īpašuma īpašnieks, un nekustamā īpašuma pārdošana bez tā īpašnieka piekrišanas ir iespējama tikai izsolē uz spēkā stājušās tiesas nolēmuma pamata, kas saskaņā ar Civilprocesa likuma 557. pantu ir piespiedu izpildes līdzeklis parādu piedziņas procesā.

Zvērināts tiesu izpildītājs piedziņu uz nekustamo īpašumu veic saskaņā ar Civilprocesa likumā 73. nodaļā noteikto kārtību, kas paredz, ka tiesu izpildītājs par piedziņas vēršanu uz nekustamo īpašumu informē:

  • parādnieku;
  • nekustamā īpašuma īpašnieku;
  • apbūves tiesīgos;
  • nekustamā īpašuma kopīpašniekus, izņemot tādas dzīvojamās mājas kopīpašniekiem, kura nav sadalīta dzīvokļu īpašumos;
  • visus hipotekāros kreditorus, tajā skaitā personām, kuru labā ierakstīta ķīlas tiesības vai aizlieguma atzīme.

Civillikuma 89. pants noteic: katrs laulātais patur mantu, kas piederējusi viņam pirms laulības, tāpat kā to mantu, ko viņš iegūst laulības laikā kā atsevišķu mantu. Viss, ko laulības laikā laulātie iegūst kopīgi vai viens no viņiem, bet ar abu laulāto līdzekļiem vai ar otra laulātā darbības palīdzību, ir abu laulāto kopīga manta; šaubu gadījumā jāpieņem, ka šī manta pieder abiem līdzīgās daļās.

Atbilstoši Civillikuma 91. pantam katra laulātā atsevišķa manta it sevišķi ir:

  1. manta, kas laulātajam piederējusi pirms laulības vai ko laulātie līgumā noteikuši par atsevišķu mantu;
  2. priekšmeti, kas noder tikai viena laulātā personīgai lietošanai vai vajadzīgi viņa patstāvīgā darbā;
  3. manta, ko viens laulātais ieguvis bez atlīdzības laulības laikā;
  4. laulātā atsevišķās mantas ienākumi, kas nav nodoti ģimenes un kopīgās mājsaimniecības vajadzībām;
  5. manta, ar ko atvietota iepriekšējos (1.—4.) punktos minētā manta.

Bet tas, ka zināma manta ir atsevišķa, jāpierāda tam laulātajam, kas to apgalvo. Tas, ka nekustamais īpašums ir viena laulātā atsevišķa manta, ierakstāms zemes grāmatās.

Atbilstoši Civillikuma 140. pantam ar laulības līgumiem noteiktās laulāto mantiskās attiecības, ciktāl tām jabūt spēkā pret trešajām personām, kā arī citas likumā norādītās ziņas ir ierakstāmas laulāto mantisko attiecību reģistrā.

Saskaņā ar Civillikuma 121. pantu laulāto mantas šķirtības gadījumā par saviem parādiem katrs laulātais atbild ar savu mantu.

Lai laulātā parādsaistības netiktu attiecinātas uz abu laulāto kopīgo mantu, var apsvērt laulības līguma par mantas šķirtību un reģistrēt to Uzņēmumu reģistra laulāto mantisko attiecību reģistrā, lai tas iegūtu spēku pret trešajām personām.

Plašāk par laulību līgumiem varat uzzināt šeit.