Lasīšanai: 1 minūte

Fiziskās personas pilnvarojums notariāli jāapliecina

J
jautā:
10. martā, 2022
Ļubova

Lūdzu paskaidrot, kādai jābūt pilnvarai, lai es varētu pārstāvēt savu tēvu vienā jautājumā: viņam jāsaņem inventarizācijas lietas kopija.

A
atbild:
28. aprīlī, 2022
Ilona Barkovska
juriste

Civillikuma 2291. pants noteic, ka pilnvarniekam var uzdot ne vien vest atsevišķas un noteiktas lietas (ar speciālpilnvaru), bet arī pārzināt visas pilnvarotāja lietas (ar universālpilnvaru), kā arī tikai zināmas šķiras lietas (ar ģenerālpilnvaru).

Ja ir nepieciešams izdarīt tikai vienu vai dažas darbības, var izdot speciālpilnvaru.

Ja personu pilnvaro cita fiziskā persona, pilnvara jāapstiprina pie zvērināta notāra.

Piemēram, saskaņā ar Zemesgrāmatu likuma 58. panta pirmo daļu pilnvarojums citai personai lūgt nostiprinājumu jāizteic pilnvarā, ko apliecinājis notārs vai bāriņtiesa. Pēc analoģijas, vēršoties Valsts zemes dienestā vai citā valsts vai pašvaldības iestādē, fiziskās personas pilnvarojums jānoformē ar notariāli apliecinātu pilnvaru.

Ar skaidrojumu par pilnvaru veidiem “Pilnvaras – to veidi un noformēšana” var iepazīties portālā šeit.