Kam pieder iebraucamais ceļš

J
jautā:
02. martā, 2022
Aiga

Labdien. Situācija tāda, ka starp manu un kaimiņu īpašumu ir iebraucamais ceļš, kura lielākā daļa ir mūsu privātmājas īpašumā. Vai šis iebraucamais ceļš abiem īpašumiem ir vienlīdzīgs, vai tomēr tā lielākā daļa pieder tieši tam, kura īpašumā lielākā daļa no tā ceļa atrodas? Ir bieži strīdi par šo iebraucamo ceļu.

A
atbild:
12. martā, 2022
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Mājas ceļa esamība dabā pati par sevi vēl nenozīmē, ka to var lietot jebkura trešā persona. Ja šis ceļš nav vienota pašvaldības koplietošanas ceļu tīkla sastāvdaļa vai tam nav noteikts servitūta statuss par labu kādam konkrētam īpašumam, tā izmantošana, tostarp piekļuvei kādam citam īpašumam, nav pieļaujama. Lai risinātu šo situāciju, ieinteresētajām pusēm būtu jāvienojas, piemēram, par servitūta nodibināšanu. Ja šādu vienošanos panākt nav iespējams, tad strīds ir risināms tiesā.