Labdien! Jautājums par dzīvojamo telpu īres līguma ierakstīšanu zemesgrāmatā. Vai tad, ja īrnieks pats neaicina dzīvokļa īpašnieku ierakstīt to zemesgrāmatā, pēc 2026. gada 31. decembra varēs tiesā prasīt īres līguma izbeigšanu?
Saskaņā ar Dzīvojamo telpu īres likumu īres līguma ierakstīšana zemesgrāmatā nav obligāta, bet to var darīt, īrniekam un izīrētājam vienojoties (skat. 8. un 35. pantu).
Dzīvojamo telpu īres likuma Pārejas noteikumu 3. punkts paredz, ka īres līgumus, kas noslēgti līdz 2021. gada 30. aprīlim, ieraksta zemesgrāmatā Dzīvojamo telpu īres likuma VII nodaļā (35. pants un turpmākie panti) noteiktajā kārtībā. Kā iepriekš minēju, īres līguma ierakstīšana zemesgrāmatā nav obligāta prasība, bet ar minēto likuma normu ir paredzētas tiesības īrniekam prasīt īres līguma ierakstīšanu zemesgrāmatā, t.sk. ceļot prasību tiesā, ja īzīrētājs tam nepiekrīt (prasība ir jāceļ līdz 2026. gada 31. decembrim).
Jānorāda, ka īres līguma spēkā esamība nav atkarīga no tā ierakstīšanas zemesgrāmatā, kā arī tiesības celt prasību tiesā par īres līguma izbeigšanu nav ierobežotas ar īres līguma ierakstīšanu zemesgrāmatā.
Proti, lai celtu prasību tiesā par īres līguma izbeigšanu, ir nepieciešams īres līguma izbeigšanas pamats (piemēram, īrnieks nemaksā īres maksu vai bojā dzīvojamās telpas), un, ja pastāv likumā paredzēts pamats prasīt īres līguma izbeigšanu, tad prasību var celt jebkurā gadījumā.
Dzīvojamo telpu īres likuma Pārejas noteikumu regulējums ir vērsts uz to, lai risinātu pirms Dzīvojamo telpu īres likuma spēkā stāšanās noslēgto īres līgumu termiņu (īpaši – beztermiņa līgumu) jautājumus, kā arī veicinātu jaunā regulējuma ieviešanu iepriekš noslēgtajos īres līgumos.
Atgādinām, ka Dzīvojamo telpu īres likuma Pārejas noteikumi nosaka:
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 200 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!