E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 25572
Lasīšanai: 4 minūtes
3
3

Īres līgums nav obligāti jāieraksta zemesgrāmatā

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
12. februārī, 2022
Jānis

Labdien! Jautājums par dzīvojamo telpu īres līguma ierakstīšanu zemesgrāmatā. Vai tad, ja īrnieks pats neaicina dzīvokļa īpašnieku ierakstīt to zemesgrāmatā, pēc 2026. gada 31. decembra varēs tiesā prasīt īres līguma izbeigšanu?

A
atbild:
20. februārī, 2022

Saskaņā ar Dzīvojamo telpu īres likumu īres līguma ierakstīšana zemesgrāmatā nav obligāta, bet to var darīt, īrniekam un izīrētājam vienojoties (skat. 8. un 35. pantu).

Dzīvojamo telpu īres likuma Pārejas noteikumu 3. punkts paredz, ka īres līgumus, kas noslēgti līdz 2021. gada 30. aprīlim, ieraksta zemesgrāmatā Dzīvojamo telpu īres likuma VII nodaļā (35. pants un turpmākie panti) noteiktajā kārtībā. Kā iepriekš minēju, īres līguma ierakstīšana zemesgrāmatā nav obligāta prasība, bet ar minēto likuma normu ir paredzētas tiesības īrniekam prasīt īres līguma ierakstīšanu zemesgrāmatā, t.sk. ceļot prasību tiesā, ja īzīrētājs tam nepiekrīt (prasība ir jāceļ līdz 2026. gada 31. decembrim).  

Jānorāda, ka īres līguma spēkā esamība nav atkarīga no tā ierakstīšanas zemesgrāmatā, kā arī tiesības celt prasību tiesā par īres līguma izbeigšanu nav ierobežotas ar īres līguma ierakstīšanu zemesgrāmatā.

Proti, lai celtu prasību tiesā par īres līguma izbeigšanu, ir nepieciešams īres līguma izbeigšanas pamats (piemēram, īrnieks nemaksā īres maksu vai bojā dzīvojamās telpas), un, ja pastāv likumā paredzēts pamats prasīt īres līguma izbeigšanu, tad prasību var celt jebkurā gadījumā.

Dzīvojamo telpu īres likuma Pārejas noteikumu regulējums ir vērsts uz to, lai risinātu pirms Dzīvojamo telpu īres likuma spēkā stāšanās noslēgto īres līgumu termiņu (īpaši – beztermiņa līgumu) jautājumus, kā arī veicinātu jaunā regulējuma ieviešanu iepriekš noslēgtajos īres līgumos.

Atgādinām, ka Dzīvojamo telpu īres likuma Pārejas noteikumi nosaka:

  • ja pēc šā likuma spēkā stāšanās dzīvojamai telpai, par kuras lietošanu līdz 2021. gada 30. aprīlim ir noslēgts īres līgums, kas nav ierakstīts zemesgrāmatā, mainās īpašnieks, dzīvojamās telpas ieguvējam šis līgums ir saistošs līdz 2026. gada 31. decembrim, bet, ja noslēgtā dzīvojamās telpas īres līguma termiņš beidzas laikā līdz 2026. gada 31. decembrim, – līdz līgumā noteiktā termiņa beigām. Ja ir celta prasība par īres līguma ierakstīšanu zemesgrāmatā, dzīvojamās telpas īres līgums ieguvējam ir saistošs līdz šā tiesas nolēmuma spēkā stāšanās dienai, līdz līgumā noteiktajam termiņam vai līdz tiesas nolēmumā noteiktajam līguma beigu termiņam, bet ne ilgāk kā līdz 2036. gada 31. decembrim (2. punkts);
  • īres līgumi, kuri noslēgti līdz 2021. gada 30. aprīlim un kuru darbība turpinās pēc šā likuma spēkā stāšanās, izīrētājam un īrniekam vienojoties, grozāmi atbilstoši Dzīvojamo telpu īres likuma 8. panta pirmās daļas noteikumiem ne vēlāk kā līdz 2026. gada 31. decembrim. Ja izīrētājs un īrnieks nevar vienoties par šiem noteikumiem, strīdu izšķir tiesa un šāda prasība ir ceļama ne vēlāk kā līdz 2026. gada 31. decembrim (4. punkts);
  • ja dzīvojamās telpas īres līgums ir noslēgts līdz 2021. gada 30. aprīlim, tā darbība turpinās pēc šā likuma spēkā stāšanās, šajā līgumā nav norādīts termiņš, uz kādu dzīvojamā telpa izīrēta, un izīrētājs un īrnieks nevar vienoties par turpmāku dzīvojamās telpas īres līguma termiņu, tiesa to nosaka pēc sava ieskata uz laiku, kas nepārsniedz 10 gadus, bet ne ilgāku kā līdz 2036. gada 31. decembrim. Tādu dzīvojamās telpas īres līgumu termiņš, kuri līdz 2026. gada 31. decembrim nav grozīti vai par kuriem līdz 2026. gada 31. decembrim nav celta prasība tiesā, ir 2036. gada 31. decembris (5. punkts).
Labs saturs
3
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 215 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU