Fiziskās personas atbrīvošana no parādsaistībām

J
jautā:
09. februārī, 2022
Oksana

Labdien. Vai ir iespēja tikt vaļā no parādsaistībām? Ir ņemti trīs ātrie kredīti 2016. gadā. Divi kredīti ir pie tiesu izpildītājām, 2021. gadā esmu maksājusi tiesu izpildītājām no 20 līdz 40 eiro mēnesī un diviem pārējiem pa 10 eiro. Man bija minimālā alga 469 eiro. Alimenti 107,50 eiro un bērnu valsts pabalsts 11,38 eiro. No decembra paliku bez darba (štata samazināšana), esmu decembrī un janvārī maksājusi tādas pašas summas, bet problēma tāda, ka izdomāju, ka vajag izmēģināt veiksmi, un loto nopirku daudz momentloterijas, sanāca iztērēt daudz naudas. Protams, vinnestu nekādu nedabūju, bet, kad kreditors prasīja bankas izrakstu pa jaunam, nepiekrita, lai maksāju 10 eiro, bet pieprasīja 82 eiro. Mani ienākumi decembrī bija 1046 eiro (atlaišanas pabalsts + alga + atvaļinājums), janvārī – 259 eiro bezdarbnieka pabalsts, 25 eiro bērnu valsts pabalsts un 107 eiro uzturlīdzekļi. Es viņiem prasīju maksāt pa 10 eiro, kamēr neesmu atradusi citu darbu, bet viņi teica, ka tas nav pieņemami iztērēt tik daudz naudas uz azartspēlēm. Es saprotu, ka mana vaina, bet viņi redzēja par janvāri, kādi man ienākumi bija, ka mazāki nekā minimālā alga, bet nepiekrita. Aprīlī es varēšu dabūt maznodrošinātā statusu. Vai man ir iespēja tikt vaļā no parādsaistībām? 2017.–2018. gadā man bija trūcīgās personas statuss.

A
atbild:
12. martā, 2022
Linda Ņikona
LV portāls

2022. gada 1. janvārī stājās spēkā Fiziskās personas atbrīvošanas no parādsaistībām likums (turpmāk – likums), kas paredz personas tiesības tikt atbrīvotai no parādsaistībām, kuru kopējais apmērs pārsniedz vienu valstī noteikto minimālo mēneša darba algu jeb 500 eiro, bet nepārsniedz 5000 eiro. Jāņem vērā, ka finansiālajās grūtībās nonākušajiem, kuri vēlas, bet nespēj segt savas no patērētāju kreditēšanas līguma izrietošās parādsaistības, tostarp “ātros kredītus”, kuriem iestājies izpildes termiņš, jāatbilst visiem jaunajā likumā noteiktajiem nosacījumiem.

Proti, lai fizisko personu varētu atbrīvot no parādsaistībām, vienlaikus jāpastāv astoņiem nosacījumiem (likuma 4. pants un 5. pants):

1) fiziskā persona pēdējos 12 mēnešus ir bijusi nodokļu maksātājs Latvijā, vai tai pēdējos 12 mēnešus ir bijusi deklarētā dzīvesvieta Latvijā, un tā saņem sociālos maksājumus, piemēram, pensiju, pabalstu, atlīdzību saistībā ar nelaimes gadījumu darbā vai arodslimību, no Latvijas valsts vai pašvaldības budžeta līdzekļiem;

2) pieteikuma iesniegšanas dienā fiziskās personas vidējie ienākumi mēnesī pēdējo 12 mēnešu laikā, neskaitot līdzekļus par katru apgādībā esošo bērnu valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā, nesasniedz valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas jeb 500 eiro apmēru;

3) fiziskajai personai nav kreditoru, kuru prasījuma tiesības pret attiecīgo fizisko personu ir nodrošinātas ar komercķīlu, zemesgrāmatā vai kuģu reģistrā reģistrētu hipotēku uz attiecīgās fiziskās personas vai trešās personas mantu;

4) fiziskajai personai nav mantas ārpus Latvijas;

5) fiziskajai personai pēdējo 12 mēnešu laikā pirms pieteikuma iesniegšanas vismaz trīs mēnešus ir bijis trūcīgā vai maznodrošinātā mājsaimniecībā esošās personas statuss;

6) parādniekam nav iespēju nokārtot parādsaistības, kurām iestājies izpildes pienākums;

7) visu parādsaistību pamatparāda un blakus saistību kopējais apmērs pārsniedz vienas valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas jeb 500 eiro apmēru, bet nepārsniedz 5000 eiro;

8) parādsaistības ir radušās no patērētāja kreditēšanas līguma PTAL izpratnē, kas noslēgts ar kredīta devēju, kas ir tiesīgs sniegt patērētājam kreditēšanas pakalpojumus Latvijas Republikā.

Fiziskās personas atbrīvošanas no parādsaistībām kārtība ir noteikta likuma III nodaļā.

Saskaņā ar likuma 8. pantu, ja fiziskā persona uzskata, ka viņa atbilst visiem likumā noteiktajiem nosacījumiem, tai zvērinātam notāram jāiesniedz pieteikums, kuram klāt jāpievieno dokumenti:

  • kuri pamato pieteikumā norādītos apstākļus;
  • kurus Latvijas Banka un kredītinformācijas biroji izsnieguši viena mēneša laikā pirms pieteikuma iesniegšanas un kuros norādīta kredītu reģistra un kredītinformācijas biroju datubāzēs iekļautā informācija par parādnieku.

Proti, lai parādnieks varētu uzsākt fiziskas personas atbrīvošanas no parādsaistībām procesu, viņam jāvēršas pie zvērināta notāra tajā apgabaltiesas darbības teritorijā, kurā ir parādnieka deklarētā dzīvesvieta, bet, ja tādas nav, – faktiskā dzīvesvieta. Informāciju par zvērinātiem notāriem var atrast tīmekļvietnes “Latvijas notārs” sadaļā “Meklēt notāru”.

Likums paredz, ka pieteikums jāsagatavo atbilstoši likuma 1. pielikumam, ko var ērti lejupielādēt TM mājaslapas sadaļā “Fiziskās personas atbrīvošana no parādsaistībām”. Tāpat tajā noteikts, ka zvērinātam notāram pēc parādnieka lūguma ir jāsniedz informatīvs atbalsts pieteikuma sagatavošanā.

Vienlaikus LV portāls vērš uzmanību, ka likuma 3. pantā ir noteikti šādi piemērojamie principi:

  • atklātības princips — lai nodrošinātu uzticamību, informācija par parādnieka finansiālo stāvokli ir pieejama visām iesaistītajām personām, tādējādi veicinot šo personu interešu ievērošanu un atbrīvošanas no parādsaistībām mērķu sasniegšanu. Izņēmums ir informācija, kuras neierobežota izpaušana varētu kaitēt parādnieka vai kreditoru likumīgajām interesēm;
  • labticības princips – iesaistītās personas savas tiesības izmanto un pienākumus izpilda labā ticībā. Parādnieks un kreditors nedrīkst izmantot procesu, lai netaisnīgi iedzīvotos vai izvairītos no citu saistību izpildes;
  • patiesības paušanas princips – iesaistītās personas sniedz tikai patiesu informāciju;
  • skarto kreditoru vienlīdzības princips – kreditoriem, kas norādīti pieteikumā par fiziskās personas atbrīvošanu no parādsaistībām, tiek dotas vienādas iespējas izteikt savus iebildumus pret fiziskās personas atbrīvošanu no parādsaistībām.

Sīkāku informāciju par jauno likumu var meklēt LV portāla publikācijās.