Ja atvaļinājuma laikā uzņēmumā tiek noteikta dīkstāve

J
jautā:
12. janvārī, 2022
Inga

19.10.2021. sākās atvaļinājums, bet 21.10.2021. sākās dīkstāve. Vai atvaļinājums netiek pārcelts?

A
atbild:
16. janvārī, 2022
Zaida Kalniņa
LV portāls

Darba likuma 74. panta otrajā daļā noteikts, ka darbinieka saistība uzskatāma par izpildītu un darba devējam ir pienākums izmaksāt darba samaksu (ja noteikta laika alga) vai vidējo izpeļņu (ja noteikta akorda alga) arī tad, ja darba devējs darbinieku nenodarbina vai arī neveic darbinieka saistības izpildījuma pieņemšanai nepieciešamās darbības (dīkstāve). Šī panta daļā ir noteikts, ka dīkstāve ir situācija, kad darba devējs darbinieku nenodarbina vai arī neveic darbinieka saistības izpildījuma pieņemšanai nepieciešamās darbības. Savukārt juridiskajā literatūrā ir norādīts, ka ar dīkstāvi jāsaprot situācija, kad darbinieks ir gatavs veikt darba pienākumus, bet darba devējs tādu vai citādu apsvērumu dēļ to nenodrošina vai nespēj nodrošināt ar darbu.

Ja darba devējs ir piešķīris darbiniekam apmaksātu atvaļinājumu, tad vienlaikus darbinieks nevar tajā laikā atrasties dīkstāvē, jo konkrēta perioda ietvaros neatrodas darbā: izmanto sev piešķirto atvaļinājumu.